Učitel nechává prázdnou židli uprostřed třídy už 50 let. Dává tím studentům důležitou avšak kontroverzní lekci

Fotografie: iStock

Učitelův život ovlivnila událost, která se stala před více než 60 lety. Své studenty nyní učí, jak se chovat k lidem, velmi specifickým způsobem. Pomocí symboliky.

Dan Gill je učitelem na střední škole Glenfield v Montclair v New Jersey. Na první pohled byste řekli, že mluvíte s obyčejným pedagogem, ale není tomu tak. Dan se od svých kolegů liší v mnoha ohledech. Jedna z věcí, možná nejdůležitější, je zřejmá v okamžiku, kdy někdo vstoupí do jeho třídy. Uprostřed místnosti stojí prázdná židle a Dan ji odmítá odstranit.

Učí o hnutí za občanská práva

Uprostřed třídy je vždy prázdná židle, která zde stojí již řadu let. Její zvláštností je, že není pro nikoho určena. Prostě stojí uprostřed třídy a každý ví, že si na ni nemá sedat.  O tom, co symbolizuje, Dan řekl: „Každý rok kolem narozenin Martina Luthera Kinga Jr. učím na hodinách o hnutí za občanská práva. Chtěl jsem propojit studenty s tím, co to znamenalo, osobním způsobem.“

Židle je ovlivněna Danovou osobní zkušenosti

Když bylo Danovi 9 let, on a jeho nejlepší přítel Archie, který byl shodou okolností černoch, se rozhodli zúčastnit narozeninové oslavy. Nemohli se dočkat, až se budou bavit se svými přáteli. Netušili však, že ten den žádná legrace nebude.

Když se otevřely dveře, matka oslavence se podívala na Archieho a ihned mu řekla, že všechny židle jsou obsazené. Zmatený Dan se nabídl, že si klidně sedne na podlahu nebo přinese další židle, ale dáma zavrtěla hlavou a zopakovala své prohlášení ještě razantněji.

Fotografie: Pexels

Nevítaný host kvůli barvě pleti

Danovi chvíli trvalo, než si uvědomil, že Archie nebyl na večírku vítán kvůli barvě jeho pleti, ale místo toho, aby opustil svého přítele, oba chlapci odešli společně. Tento incident Dana hluboce zasáhl na duši a ovlivňuje ho i po více než 60 let. Ač to v té době ještě nevěděl, tento okamžik definoval celý jeho život a přivedl ho k tomu, aby podnikl kroky, díky nimž se stal populárním učitelem nejen ve škole, ale i po celé zemi.

Nikdo nesmí židli obsadit

Gill chtěl, aby židle připomněla jeho studentům jejich odpovědnost za to, jak se k druhým lidem chovají, aby si uvědomovali, jak jejich jednání vůči druhým může ovlivnit jejich duši. Všichni by se měli cítit vítáni, bez ohledu na to, odkud pocházejí nebo jakou barvu pleti mají. I nově příchozí studenti jsou ihned zasvěceni od ostatních, aby věděli, co má židle symbolizovat.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*