Nepodceňujte nenápadné projevy mrtvice. Ženské příznaky se mohou projevovat jinak než mužské. Pro většinu lidí jsou neznámé

Fotografie: Depositphotos

Cévní mozkové příhodě říká mnoho lidí také mrtvice. Nemusí vzniknout jen u starších lidí, ale i u mladých, a je velmi zvláštní, že u žen se projevuje jinak než u mužů.

Starší i mladí lidé by se měli více věnovat svému zdraví, protože se neustále snižuje průměrný věk, pro nějž je vznik cévní mozkové příhody velmi pravděpodobný. Mrtvice se začínají bát i mladí lidé, kteří si zjišťují, jaké jsou její nejčastější příznaky. Pokud se ale podíváte na symptomy žen a mužů, můžete velice snadno zjistit, že jsou zde velké rozdíly. U žen se totiž může mrtvice projevovat velmi neobvyklými příznaky, říká lékař Seunggu Han.

Mrtvice vzniká u mnoha lidí

Jelikož cévní mozkové příhodě předchází jisté faktory, měli byste vědět, z jakého důvodu může k tomuto stavu dojít. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé, kteří trpí dlouhodobě vysokým krevním tlakem. Také by si na sebe měli dávat větší pozor ti, kteří mají diabetes, kuřáci a osoby s poruchou metabolismů tuků. Vzniku mrtvice však nemusí předcházet jen tyto důvody, ale také to, když člověk žije dlouhodobě nezdravým životním stylem, nepečuje o sebe a ignoruje příznaky, jimiž ho tělo varuje při problémech.

Fotografie: Freepik

Symptomy cévní mozkové příhody u mužů

Při mrtvici dochází k zamezení přítoku krve do určité části mozku a ten poté odumírá. Každým rokem se objeví u několika milionů lidí a jedná se o nejčastější příčinu úmrtí na celém světě. Pokud ji člověk přežije, většinou má vážné následky, které mu zůstanou až do konce života. U mužů se projevuje jinak než u žen a nejčastějším příznakem je ochabnutí nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy na jedné straně těla.

Dále se u těchto pacientů objevují problémy s řečí, snížená schopnost porozumět druhému, poruchy zraku, dvojité vidění, neustálé padání na zem, závratě, ztráta rovnováhy a prudká bolest bez příčiny. Většinou lze mrtvici poznat již na první pohled, když je člověk velmi zmatený, má povislý koutek nebo víčko, poruchy řeči, jazyk mu jde pouze na jednu stranu úst a mohou mu i vytékat sliny. U některých pacientů se může jednat o lehčí formu, kterou by někdo mohl zaměnit s typickou nevolností.

Fotografie: Depositphotos

Atypické příznaky u žen

Ženy, jež prodělaly infarkt, popsaly, jaké byly příznaky u nich. Je podivné, že u žen byly symptomy o trochu jiné, než tomu bylo u mužů. Nejčastěji se jednalo o bolesti hlavy, změny chování, dušnost, pálení na hrudi, halucinace, nevolnost, ospalost nebo zvracení. Pro ženské pohlaví to však není příliš dobrá zpráva, protože tyto příznaky jsou velmi často ignorovány, a přitom jde stále o záchranu lidského života.

Zdroj: Healthline, Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]