S nepříjemným zápachem na toaletě lze zatočit levnými a zároveň účinnými metodami

Fotografie: Depositphotos

Toaleta je místo, které není vždy spojeno s příjemnou vůní. S nepříjemným zápachem, který zde vzniká, se dá velmi snadno, a s použitím domácích prostředků, bojovat.

Jelikož se jedná o místnost, kterou velmi často navštěvují i hosté, není nic horšího, než když z naší toalety vychází nepříjemný zápach. Bohužel vzhledem k tomu, že se jedná o místnost s nadměrnou vlhkostí, vznik nepříjemného zápachu je zde přímo podporován. Obvykle se k nepříjemné vůni plísně přidává ještě zápach moči a v nejhorším případě i výkalů. 

Fotografie: Pexels

Zaručeným všestranným pomocníkem je jedlá soda

Nejčastějším pachem, který můžeme cítit, je amoniak. K jeho vzniku totiž dochází během přirozeného rozpadu baterií a kyseliny močové, které obsahuje naše moč. Tento zápach je velmi výrazný a pronikavý. K jeho neutralizaci nám postačí jedlá soda. Častým místem, kde se nečistoty hromadí, je vnitřní povrch záchodové mísy. Ideální je proto jedlou sodu na tento povrch nasypat a pomocí hrubé houby celý povrch pečlivě vydrhnout. 

Fotografie: Freepik

Z jedlé sody si můžeme udělat i osvěžovač vzduchu. Stačí ji nasypat do mističky, přidat vodu a pár kapek levandulového oleje a takto připravenou směs umístit do rohu místnosti nebo na okenní parapet. Jedlá soda pohltí nepříjemný zápach, zatímco levandulový éterický olej se postará o přítomnost toho příjemného. Toto řešení je ideální alternativou k předraženým chemickým osvěžovačům vzduchu, které běžně koupíme v drogerii.

Spolehnout se můžete i na ocet

Ideálním pomocníkem při boji se zápachem a vodním kámenem je také ocet. Ten má nejen dezinfekční, ale i silné antibakteriální účinky. Jednoduše stačí ocet nalít do záchodové mísy a nechat několik hodin působit. Poté vnitřek toalety vyčistíme záchodovým kartáčem a naše toaleta je najednou nejen voňavá, ale také čistá. Pro každodenní použití se můžeme naučit malé množství octa přidávat do nádrže s vodou. Toaleta se tak bude sama čistit při každém spláchnutí.

Fotografie: Pexels

Pokud se chceme zbavit všech nečistot naší toalety, musíme ji pečlivě čistit. To neznamená jen povrchové otření záchodového prkénka, ale také čištění vnitřní části záchodové mísy a okrajů toalety z obou stran. Tuto aktivitu bychom měli provádět každý den. Nezapomínejte také toaletu dostatečně odvětrávat. Vzhledem k tomu, že se jedná o místnost s vysokou vlhkostí, velmi často se v ní tvoří plíseň. Na toaletu je vhodné umístit ventilátor.

Vytvořte si domácí přírodní a nechemické osvěžovače

Toaletu můžeme provonět doma vytvořeným osvěžovačem vzduchu. Do rozprašovací láhve nalijeme lžíci vysokoprocentního alkoholu, 10 kapek vybraného éterického oleje a vodu. Celou směs protřepeme a můžeme používat jako klasický osvěžovač.

Éterický olej můžeme nakapat také na ruličku toaletního papíru. Při každém jeho použití se místnost příjemně provoní. Pozor by si ale v tomto případě měli dát těhotné ženy a malé děti, jejich pokožka totiž může být citlivá. 

Fotografie: Pexels

 Vytvořit si můžeme i domácí čistící tablety. Na jejich přípravu budeme potřebovat 1 hrnek jedlé sody, 1 lžíci octa, 1 lžičku éterického oleje a 1 lžičku peroxidu vodíku. Všechny ingredience opatrně smícháme a vytvoříme pastilky, které necháme zaschnout. Následující den je jednoduše vezmeme, hodíme do záchodové mísy a spláchneme. Tablety nejen provoní naši místnost, ale také nenásilným způsobem pročistí trubky a přispívají tak ke správnému fungování toalety.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]