Nesprávné používání vatiček do uší může způsobit zdravotní komplikace

Používáte na čištění vatičky do uší? Takzvané uchošťoury? Mohou být nebezpečnější, než si myslíte. Řada odborníků radí je nepoužívat. Mají k tomu hned několik argumentů, které jsou zcela logické a vycházejí ze zkušeností. Podívejte se sami, v čem spočívá jejich hlavní riziko.

Tlačí maz zpět do ucha

Ať zvolíte jakoukoliv techniku čištění, děláte pravý opak, než byste měli. Tím, jak vatičky do uší zasouváte do ucha děláte to, že v něm tlačíte maz špatným směrem. Nějaký sice ulpí na namotané vatě, ale je to minimální množství proti tomu, co si natlačíte zpět.

Způsobují zranění

Neodbornou manipulací, ale i špatnou vatovou tyčinkou si můžete způsobit zranění. Od různých drobných škrábanců v oblasti ucha, až po náročnější zranění, kdy může dojít i k tomu, že si poškodíte svůj sluchovod.

Vysouší ucho

V uchu by měla být určitá vlhkost. Pokud používáte vatičky do uší, tak ji kompletně nasákne daný pomocník a v tu chvíli ucho zůstává suchá. To může způsobovat, že se případné nečistoty mohou dostat až k ušnímu bubínku a ten poškodit. V případě dostatečně vlhkého ucha se totiž nalepí na stěnu, což je žádoucí stav.

Ucho mohou i ucpat

Nejenom, že maz tlačíte zpět. Vy ho zde můžete dokonce hromadit a při pravidelném čištění může dojít k tomu, že své ucho dokonce ucpete. Vytvoříte z masu špunt, který bude vyžadovat návštěvu odborníka, který se postará o správné vyčištění.

Sníží množství prospěšného ušního mazu

I když je to na první pohled nečistota, je třeba dodat, že běžný ušní maz je prospěšný. To proto, že se právě na něho lepí nečistoty, co se do ucha dostanou, ale také prach, nebo i hmyz. Tím že ho odstraníte můžete svému uchu naopak ublížit, jelikož mu bude chybět jeho přirozená ochrana.

Jak si ucho čistit správně?

Zajímá vás, jak si uši čistit správně? Můžete to nechat na svém těle, které se o to postará. Pokud vám přijde špatné mít obecně špínu v uších, namíchejte si roztok šálku teplé vody se dvěma lžičkami mořské soli. Tímto roztokem jemně proplachujte nejprve jedno a potom druhé ucho.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]