Netěžší moment v životě ženy: Potrat a ztráta dítěte

Potrat je pro ženu velkou fyzickou, ale i psychickou zátěží. Žena je fyziologicky stavěná k tomu donosit a porodit dítě po oplodnění mužem. Avšak některým párům a matkám se nedaří ze zdravotních důvodů dítě donosit. K potratu může dojít v jakékoliv fázi těhotenství a následné utrpení, které žena prožívá, je velice náročné. Tyto psychické útrapy mohou částečně s časem odeznít, nikdy ale nejsou zapomenuty.

Léčba matčiny duše trvá velice dlouho a někdy bolest přetrvá po celý život

Zranění ženské duše v případě ztráty nenarozeného dítěte je nevýslovné. Tato bolest může do značné míry ovlivnit celý další život ženy. Některé se s tím poperou poměrně zdárně a životem jdou dál, a dokonce se pokusí s partnerem počít dítě další, avšak jsou i takové ženy, které se s nechtěným a nečekaným potratem nedokážou vyrovnat nikdy. Zasáhne je to do takové míry, že mají celoživotní psychické potíže. Každá žena se s takovýmto traumatem vyrovnává zkrátka odlišně.

Důležité je se naučit život milovat i přes veškeré útrapy

Univerzální lék na bolavou duši neexistuje. V mnoha případech pomáhá, když se za nějaký čas po potratu partneři pokusí o početí dalšího miminka. Pakliže se to podaří a matka dítě donosí, může dojít k částečnému zahojení psychického zranění. Nový život pomůže tak trochu zapomenout. Podstatné je, aby se žena dokázala radovat ze štěstí, že se podařilo v dalším případě dítě na svět přivést bez komplikací.

Hůře mohou žít ženy, které prodělaly potratů několik a nedaří se jim miminko donosit. Ženy by se každopádně neměly vzdávat, důležité je pro ně hlavně vědomí, že je někdo miluje. Partner tak hraje v tomto okamžiku velkou roli. Společnými silami je možné zvládnout nemožné.

Velká životní lekce, která ženu změní

Ženy, které prošly ztrátou dítěte se stávají sice bytostmi zraněnými, avšak i velice silnými. Už je jen tak nic nezdolá. Pokud tohle náročné období zvládnou, jsou výjimečně obdivuhodné. Často u takovýchto žen dojde i ke změně životního stylu a chování. Více začnou přemýšlet o svém životě a nezaobírají se věcmi nepodstatnými.

Život jako takový je pro ně darem, kterého si cení ze všeho nejvíc. Snaží se naučit být opět veselými, radostnými a pozitivními. I když je to někdy náročné, jde to. Čas skutečně zahojí ty největší rány a žena se tak bude moct jednoho dne probudit s pocitem, že nezklamala. A to je velice odzbrojující a očisťující. Klid a mír, který žena po potratu nalezne je tím největším darem, který může od života dostat.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]