Věřili jste, že pečící papír je možné používat jen na pečení a nemá žádné jiné využití? Pak vás inspirujeme nápadem této mladé rodiny, která se rozhodla pečící papír použít na pokrytí své podlahy. Jak to zvládli a jaký byl vlastně výsledek?
Pečící papír a jeho složení
Pečící papír je složený z takzvané celulózy. Někdy se mu dokonce říká papír pergamenový. Má nepřilnavý povrch, proto je tolik oblíbený k pečení různých koláčů a pokrmů. Vyrábí se z dřevoviny, což je hmota, která je továrně zpracovávaná z dřeva jehličnatých i listnatých stromů. Dřevovina je posléze pokládaná do nádoby s kyselinou sírovou. Jeho tepelná výdrž je až do 250 stupňů Celsia.
Pečící papír na podlahu?
Mladá rodina se rozhodla, že si starou linoleovou podlahu obnoví a použila vysoce ekonomickou variantu, a to pečící papír. Ten natrhala na menší kusy a postupně lepila pomocí speciálního lepidla na staré linoleum na podlaze.
Když byla celá plocha vylepená papírem, nechala rodina místnost zaschnout do druhého dne. Poté celou plochu zahladila a vylila lakem na podlahy. Efekt je geniální. Nikdy by nepoznal, že vzor, který vzniknul, je tvořen z pečícího papíru.
Další zajímavé tipy na užití pečícího papíru
Připálené a znečištěné plochy na žehličce odstraníte pomocí pečícího papíru tak, že na voskovanou plochu nasypete trochu soli a horkou žehličkou přes ni přejedete. Nečistoty budou pasé! Pokud zatoužíte po lesknoucích se vodovodních baterií, pomůže také pergamenový papír, kterým pomocí voskované plochy kohoutek vyčistíte. Na jeho povrchu zůstane ochranná vrstva, takže se již nebude tak znečišťovat.
Pečícím papírem skvěle vyleštíte i parkety v bytě. Jen jej přichytíte k mopu a voskovanou plochou přeleštíte podlahu. Bezvadným pomocníkem je papír i v mikrovlnce, pokud nemáte, nebo jste ztratili ochranný poklop na ohřívané pokrmy.
Fotografie: Domestic imperfection