Pomerančovou kůru získáváme sušením kůry zralých pomerančů. Jídlům dodává typickou sladkokyselou chuť. Používá se především do sladkých pokrmů: moučníků, perníků, koláčů, buchet, cukroví, dezertů. Hodí se však také k přípravě nápojů: čaje, svařeného vína, likérů.
Výtečně dochutí i ryby či drůbež, omáčky, zálivky, pomazánky. Toto skvělé koření si můžete připravit doma sami, nemusíte být odkázání pouze na kupovanou pomerančovou kůru. Pokud si oloupete nebo vymačkáte pomeranč, kůru rozhodně nevyhazujte do odpadkového koše. Přinášíme vám tipy, jak ji doma využít i jinak, než jako již zmiňované koření.
Osvěžovač domácnosti
Pomerančová kůra je velmi aromatická a obsahuje množství éterických olejů. Kůru můžete povařit ve vodě společně s citronovými kůrkami, skořicí a dalším kořením. Stoupající pára provoní domácnost. Poté vodu slijte přes sítko a výluh nalijte do rozprašovače. Roztok pak můžete stříkat do ovzduší. Další možností je vložit kůru třeba do myčky nádobí, provoní vám vnitřek myčky i nádobí.
Vonné pomerančové pytlíky
Pomerančovou kůru nastrouhejte a usušte (nebo usušte a poté rozdrťte na menší kousky). Vložte do látkových pytlíčků a ty rozvěste po domě nebo pověste do šatní skříně. Vonné pytlíčky můžete vložit i mezi prádlo do šuplíku v komodě.
Proměňte pomeranč ve svíčku
Ekologický čistící prostředek
Vložte několik pomerančových slupek do sklenice a zalijte bílým destilovaným octem. Nechte několik týdnů v lednici vyluhovat. Pak slijte roztok do rozprašovače a máte ekologický domácí čistící prostředek. Před použitím vždy protřepejte. Použít můžete k čištění kuchyně, koupelny, toalety, k leštění.
Odstranění zápachu z obuvi
Zabalte pomerančovou kůru do novin nebo papíru na pečení, případně nějaké látky a celé vložte do zapáchající obuvi. Nechte zabalené pomerančové slupky v obuvi 24 hodin. Pak je vytáhněte a vyhoďte. Obuv by měla být zbavená zápachu navíc i provoněná svěží vůní.
Obrázek: pixabay