Kůra z pomerančů nalezne v domácnosti celou řadu překvapivých využití. Už nikdy neskončí v koši

Fotografie: Freepik

Na chuť pomerančů nedáme dopustit, ale málokdo ví, že jejich nejcennější část obvykle končí v odpadkovém koši.

Považujeme ji za potravinový odpad a přitom má mnohé neocenitelné vlastnosti. Pomerančovou kůru zkrátka stojí za to využít v domácnosti, na zahradě i v kosmetice – poslouží vám jako lidový lék, nahradí minerální hnojiva, pomůže s některými kosmetickými nedostatky a postará se i o úklid domácnosti. Stačí ji využít tím správným způsobem a budete překvapeni, jak rozmanité uplatnění v domácnosti nalezne.

Pomerančem vybělíte zuby

Jakmile si dopřejete tyhle chutné citrusové plody ke svačině (nedělejte to těsně před ani po čištění zubů kvůli poškození zubní skloviny), jednoduše jejich vnitřní stranou otřete přední zuby a nechte chvíli působit. Postupně se mírně vybělí a zbaví skvrn. Podobně působí i kůra citronová, její aplikace je však o něco nepříjemnější. Nezapomeňte si půl hodiny po použití kůry vypláchnout ústa čistou vodou, abyste působení kyselin neutralizovali.

Pomerančová kůra a péče o obličej

Nejdříve si vyrobte z pomerančové kůry prášek. Je to velmi jednoduché. Stačí ji nakrájet, rozložit na pečicí papír a nechat na slunečném místě několik dní sušit. Suchou kůru jednoduše podrťte na prášek a můžete ji začít používat. Hodí se třeba jako peeling (po smíchání s kapkou vody) nebo jako projasňující maska.

V takovém případě si připravte:

  • 2 polévkové lžíce pomerančového prášku
  • 1 polévkovou lžíci medu
  • 1 polévkovou lžíci jogurtu
Fotografie: Pixabay

Smícháním všech přísad vytvořte středně hustou hmotu. Krouživými pohyby prstů naneste na obličej a nechte čtvrt hodiny působit. Následně tuto masku opláchněte vlažnou vodou a jako onu příslovečnou tečku na závěr použijte kvalitní hydratační krém. Pomerančová kůra odstraní odumřelé kožní buňky, takže vaši pleť zjemní a rozjasní. Vitamíny přítomné ve zbytcích pomeranče ji navíc také vyživí.

Peeling pro celé tělo

Ale aplikaci drceného prášku z pomerančové kůry nemusíte omezit jen na obličej. Naopak, skvěle se hodí doslova na celé tělo. A co budete k přípravě toho produktu potřebovat?

  • 2 polévkové lžíce medu
  • 1,5 polévkové lžíce cukru
  • 1 polévkovou lžíci kokosového másla
  • 2 polévkové lžíce sušeného pomerančového prášku
Fotografie: Pixabay

Všechny přísady dobře promíchejte. Začněte kokosovým olejem, který vlivem vašeho tělesného tepla roztaje, poté přidejte vše ostatní. Peeling krouživými naneste na tělo a chvíli masírujte. Zbaví vás odumřelých buněk pokožky a rozproudí krev. Pokud chcete tímto způsobem bojovat s celulitidou, provádějte masáž vždy jen ve směru hodinových ručiček. To podpoří správnou funkci lymfatického systému.

Domácí čistič na skvrny

Na odstranění odolného znečistění obvykle používáme citron (leckdy v kombinaci s jedlou sodou), ovšem pomeranč je účinný skoro stejně. Pomerančové slupky použijte k odstranění mastnoty, špíny a skvrn na sporáku, kuchyňské lince a dalších silně zatěžovaných površích. Půjdou dolů téměř okamžitě. Pomerančová kůra vás navíc zbaví i nepříjemného zápachu, a to i v případě takových výzev, jako je dřevěné prkénko znečištěné cibulí.

Fotografie: Pixabay

Hnojivo pro vaši zahradu

Pomerančové slupky v sobě ukrývají množství vitamínů a minerálů, takže pokud je nakrájíte na menší kousky a přimícháte do zeminy, vydatně ji pohnojí. Málokdo však ví, že v sobě obsahují i speciální antimikrobiální látky, takže zeminu ochrání před plísní a dalšími patogeny. A používat je nemusíte nijak často. Aplikace jednou za měsíc bohatě stačí. Vaše rostliny budou spokojené a vy ušetříte.

Přírodní odstraňovač pachů

Trápí vás nevábná vůně z bot nebo třeba ze skříně? Pomozte si pomerančovou kůrou, vloženou do sáčku ze síťoviny, po několika dnech nebude po nepříjemném pachu ani památky, nahradí ho totiž právě vůně citrusových plodů. A stejný trik vám pomůže i při čištění odpadkového koše nebo při větrání dek apod. Tady všude stačí umístit několik čerstvých dílků pomerančové kůry a nevábné pachy nebudou mít šanci.

Fotografie: Pixabay

Přírodní repelent proti hmyzu

Také vás neustále obtěžují krvelační komáři? Nedejte jim šanci a před příští výpravou do přírody si pokožku potřete vnitřní stranou pomerančové slupky. Soustřeďte se na místa, kde hodně proudí krev (kotníky, zápěstí, krk apod.). Uvidíte, že se vám tentokrát vyhnou obloukem. Pro ještě silnější účinek můžete kůru z pomeranče naložit do lihu a přidat několik hřebíčků. Repelent bude hotový za dva týdny, stačí ho jen přecedit a použít.

Trpíte alergií na citrusy? Ani tehdy nemusíte házet onu příslovečnou flintu do žita. Místo pomerančů stačí použít zelené oplodí vlašských ořechů. Vložte ho do sklenice, zalijte alpou a dobře uzavřete. Po dvou týdnech přeceďte. Nakonec už zbývá přírodní repelent proti komárům a klíšťatům jen správně naředit. Na jeden díl lihu musí přijít dva díly vody – a máte hotovo. Útoky hmyzu už vás nikdy nezaskočí.

Zdroj: Kidspot

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]