Kávová sedlina je hotový poklad, který ale většina lidí hází do koše. Nedělejte stejnou chybu i vy

Fotografie: Depositphotos

Káva patří mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů, jehož konzumaci si dopřáváme každý den. Avšak pokud konzumujete kávu filtrovanou, neměli byste vyhazovat její sedlinu.

Kávová sedlina je zbytek naší kávy, který po jejím vypití zůstane usazen na dně hrnečku. Velmi často se uchýlíme k tomu, že jej jednoduše vyhodíme do odpadkového koše. To je ale velká chyba, protože právě kávová sedlina je bohatá na velké množství živin, které nám mohou posloužit například jako ideální hnojivo pro naše květiny. Její využití na naší zahradě je ale mnohem obsáhlejší. 

Fotografie: Pexels

Nejprve ji musíme správně uskladnit

Po vypití kávy je nejjednodušší způsob, jak si poradit s kávovou sedlinou, ji rozprostřít na plech s papírem. Aby bylo možné její opětovné použití, je totiž zapotřebí, aby dostatečně vyschla. Můžeme ji nechat na vzduchu nebo k jejímu vysušení využít pomoc trouby. Po jejím vyschnutí ji přesypeme do sáčku, který jednoduše umístíme do mrazáku. Tam ho necháme minimálně 3 hodiny. Jakmile tato doba uplyne, je náš na živiny bohatý přípravek hotový k použití.

Fotografie: Pexels

Kávová sedlina působí jako účinný přírodní repelent. Snadno si poradí s nepříjemnými slimáky, ale dokonce i mravenci, mšicemi a mouchami. Jednoduše stačí kávovou sedlinu nasypat kolem naší květiny. Nezapomeňte tento postup opakovat po každém dešti. Pokud kávovou sedlinu smícháme s trochou vody a nastříkáme tímto roztokem listy květin, odradíme od okusování našich květin dokonce i kočky. Jestli v této aktivitě mají naši domácí mazlíčci velkou zálibu, přidáme do roztoku ještě kůru z citronu.

Pomůže nám v tvorbě kompostu, ale i při pěstování rajčat

Pokud máme na zahradě umístěn kompost na bioodpad, jednoduše do něj kávovou sedlinu přisypeme. Kofein totiž přiláká žížaly, které se velkou měrou podílejí na rozkladu rostlin a celý proces kompostování bude urychlen.

Sedlinu ale můžeme použít i jako hnojivo a to díky tomu, že je velmi bohatá na fosfor, draslík a měď. Zlepšuje nejen půdu, ale dodává našim rostlinám potřebné živiny. Jednoduše ji stačí zamíchat do půdy, ve které jsou naše květiny zasazené. 

Fotografie: Pexels

Výborným pomocníkem je při pěstování rajčat. Díky tomu, že okyselí půdu, dodá rajčatům nejen sílu, ale i jedinečnou chuť. Plody budou šťavnatější a mnohem větší, než když kávovou sedlinu nepoužijeme. Sedlina je ideální alternativou k chemickým hnojivům, které mohou naopak našim plodům a jejich konečné chuti uškodit. Použít ji také můžeme v zimě k posypům cest. Zabrání našemu uklouznutí a my se tak vyhneme nadměrnému používání soli.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]