Nohy neboli dolní končetiny jsou během našeho života značně namáhané, jelikož je používáme k chůzi či běhu. Kromě toho, že umožňují pohyb, mohou značit i počínající zdravotní problémy. Všímejte si těchto změn a případně navštivte svého ošetřujícího lékaře.
Drobné uzlíky a výčnělky na kloubech
Pokud si nahmatáte na kloubech nohy uzlíky či výčnělky, může se jednat o prvotní příznak počínající revmatoidní artritidy. Když se k tomu přidávají i nepříjemné bolesti, je nutné co nejdříve navštívit lékaře, který možné onemocnění potvrdí nebo vyloučí. Tento příznak snadno vyřeší speciální medikace, fyzioterapie a vzácně také operace.
Modrá kůže na nohou
Pokud se pokožka na vašich nohách zabarvila do modra, neznačí to nic dobrého. Tento jev může mít hned několik důvodů. Za prvé může modré zbarvení končetin způsobovat podchlazení. Za druhé se může jít o tukový mikro embolus, který sníží celkově průtok krve v nohách. V tomto případě neváhejte a nechte se vyšetřit lékařem, který doporučí řešení.
Nezvyklé otoky na nohách
Otoky dolních končetin mají rovněž více příčin. Způsobuje je retence tekutiny v těle. Buď se málo hýbete, nebo dlouho stojíte. Na zadržování vody se může podílet i strava s vysokým podílem soli. Velmi nebezpečné jsou pak otoky nohou v souvislosti se srdečním selháváním. Většinou jsou nesouměrné. Tak jako tak opět navštivte ordinaci svého lékaře.
Vystouplé žíly na nohách
Zaregistrovali jste na dolních končetinách vystouplé žíly? Může jít o počínající křečové žíly. Tento stav způsobuje například nadměrná hmotnost (obezita), gravidita u žen anebo dlouhé stání či sezení. K zmírnění příznaků je vhodné používat stahovací punčochy, pravidelně se hýbat a nanášet případně speciální krémy. V některých případech se přistupuje i k chirurgickému řešení (sklerotizaci).
Vyrážka a jiné kožní problémy na nohách
Vyrážka na dolních končetinách může značit alergickou reakci například vlivem hmyzího bodnutí, konzumací nevhodných potravin, nebo nesnášenlivostí materiálu oblečení či ponožek (většinou umělé tkaniny). Avšak je potřeba vyloučit i vážnější kožní onemocnění, jako je neurodermatitida, infekce, neštovice či spalničky.
Hematomy na nohách
V případě, že se hematomy objevily v souvislosti s nějakým úrazem, jde o normální stav. Podlitiny se vcelku brzy zahojí (můžete použít i masti k podpoření hojení). Když se ale modřiny na dolních končetinách objevují samovolně a bez zjevné příčiny, může jít o vážné onemocnění, které souvisí s poruchou srážlivosti krve (například hemofilie). Hematomy také v některých případech způsobují bakteriální a virové infekce. Navštivte tedy co nejdříve lékaře a nechte se vyšetřit. Jedině tak zjistíte, co je příčinou těchto nezvyklých projevů.