Jednoho horkého odpoledne si malá holčička hrála na předzahrádce před domem. Bylo ale už pozdě a její matka ji proto zavolala domů. Záhy ji však čekal šok.
Jakmile se Emmalee dostala dovnitř, její matka Becy si všimla jisté podivnosti. Svou dceru ihned svlékla a na její kůži našla množství černých teček. Chtěla je rukou odstranit, ale nešly z kůže dolů. Jakmile se ale na kůži své dcery podívala opravdu zblízka, naprosto se zhrozila. Byla to totiž malinká klíšťata, kterým se v této fázi jejich vývoje říká nymfy. Beca pak čištěním kůže svého dítěte strávila přes dvě hodiny. Pak už byl večer.
Druhý den a cesta do nemocnice
Dceru tedy uložila do postele a dala jí ještě antihistaminika. Druhý den byla ovšem světlá kůže Emmalee pokryta mnoha červenými tečkami. Navíc měla vysokou horečku a zvětšené lymfatické uzliny. Matka ji proto neprodleně odvezla do nemocnice, kde provedli test na lymskou boreliózu. Emmalee dostala antihistaminika a antibiotika. Test na zákeřnou chorobu vyšel naštěstí negativně. „Chci varovat všechny rodiče, aby si dávali opravdu pozor.“
„Osobně jsem se s klíšťaty v této fázi, tedy nymfami, ještě nesetkala. Nevěděla jsem tudíž, že může jít o takto malinké tvory, které snadno přehlédnete. Vždycky mě učili hledat jen dospělá klíšťata. Jestli moje varování pomůže zachránit byť jedno malé dítě před tímto parazitem, bude to pro mne obrovský úspěch,“ napsala pak Beca Setzer. Reprodukční schopnosti klíštěte jsou vysoké a jedna samička umí vyprodukovat 2 500 – 4 000 vajíček.
Právě nymfy jsou nejčastějším nezvaným hostem
Životní cyklus klíštěte zahrnuje celkem 3 stádia – larvu, nymfu a dospělce. Z vajíčka se vylíhne larva, která je opravdu titěrná. Měří jen 0,8 milimetru a disponuje třemi páry nohou. Obvykle se přisaje na drobné hlodavce, často však i na člověka. Larvu na těle obvykle spatříme až ve chvíli, kdy už se plně nalila naší krve a místo tudíž začíná světit. To se většinou děje cca 2 dny po jejím přisátí. Tehdy vypadá jako hlavička špendlíku.
Nezřídka ji ale považujeme za obyčejný stroupek. Ten snadno seškrábneme nebo oholíme. Přitom její přítomnost vůbec nepostřehneme a může dojít k nákaze boreliózou tzv. bez klíštěte. Po napití larva odpadne a změní se na nymfu, která se přisaje na větší zvířata. Jde o ježky, zajíce, psy, kočky a samozřejmě i člověka. Právě toto stadium je na člověku nejčastěji. Krev saje pouze samice klíštěte, má zřasený oranžový zadeček a několikrát se zvětší.
Napište komentář