Odborníci objasňují, proč jsou někteří lidé zasažení koronavirem více než jiní. Důvody jsou poměrně jasné

Fotografie: Depositphotos

Vědecké a lékařské týmy se podíleli na výzkumu, který rozebírá, proč jsou někteří lidé náchylnější k nakažení koronavirem a celou nemoc také hůře snášejí.

Řádění koronaviru na celém světe trvá již déle než rok. Od počátku pandemie se nakazily miliony lidí, mnozí zemřeli a mnoho dalších má trvalé následky do dnešního dne. Čím to ale je, že jsou někteří lidé tímto virem zasaženi více, než jiní? Záleží na mnoha faktorech a různých aspektech a vědci se tyto příčiny snaží vysvětlit. V dnešním článku si proto představíme několik základních důvodů, proč koronavirus někteří zvládají lépe než jiní.

Kouření

Jedním z velmi důležitých faktorů při nákaze koronavirem je například kouření. Je totiž vědecky i lékařsky prokázáno, že oslabené a zanesené plíce a dýchací cesty kuřáka, hůře snášejí přítomnost koronaviru, než dýchací soustava zdravého člověka, který nekouří. U kuřáků byly rovněž ve většině případů prokázány případy nakažení zmutovanými viry covid-19, které mají horší průběh.

Fotografie: Depositphotos

Jiná nemoc nebo alergie

Nejhůře ze všech nakažených na tom ve většině případů jsou ti, kteří již trpí nějakou jinou nemocí, ať už se jedná o krátkodobé, nebo dlouhodobé onemocnění. Tato další nemoc se totiž značně podílí na snižování imunity daného člověka, který se tak mnohem snadněji nakazí virem covid-19 a vzhledem k zesláblé imunitě není schopen tomuto viru odolávat tak, jako zdravý člověk.

Obezita

Mimo kouření je také důležitým faktorem při nakažení koronavirem celková váha jednotlivých lidí. U lidí s obezitou nebo jejím počátečním stádiem byly totiž pozorovány mnohem horší průběhy celého nakažení než u lidí, kteří obezitou netrpěli. Může za to zhoršená činnost srdce i dýchací soustavy, horší fyzická kondice a problémy se správným okysličením.

Fotografie: Depositphotos

Věk

Co je u tohoto viru všeobecně známé je to, že starší ročníky lidí jsou ve větším ohrožení, jako například zdravý čtyřicetiletý člověk. Může za to především imunita, která se věkem přirozeně oslabuje a starší lidé se tak nejenže nakazí mnohem snadněji, ale také nejsou schopni s nákazou bojovat tolik co mladí.

Krevní skupina

Nákaza a průběh koronaviru může být ovlivněn také krevní skupinou. Podle posledních vědeckých výzkumů totiž vysvitlo, že lidé, kteří mají krevní skupinu 0 se tímto virem nakazili mnohem méně často než jiné krevní skupiny. Také průběh celé nemoci byl u těchto lidí znatelně mírnější, a i úmrtnost dosahuje menších čísel. Zda to tak opravdu je, prokážou další testy a výzkumy.

Fotografie: Freepik

Zdroj: MedrXiv – Studie