Odborníci prozradili, proč je důležité mít v noci dítě u sebe v posteli

Fotografie: PxHere

Zde pro vás máme několik zásadních zdůvodnění, proč je vhodné mít malé dítě v blízkosti naší osoby. A to hlavně během noci, tedy spánku. Má to několik pozitiv, o kterých dost možná ani netušíte.

Kojení je rychlejší a praktičtější

Během noci se může stát, že váš potomek začne plakat, protože dostane hlad a bude potřebovat nakojit. Pokud budete spát s vaším dítětem v jedné místnosti, odpadá vám nutnost přesouvat se do dětského pokoje a nakojit potomka tak můžete bezprostředně po jeho probuzení. Posléze zase můžete pokračovat ve spánku, který nebude tolik narušen přemisťováním se z místa na místo.

Můžete včas zasáhnout, pokud je dítě v nebezpečí

Když budete spát vedle dítěte, můžete snížit jeho nebezpečí týkající se:

  • dechové nedostatečnosti: dítě může usnout v nevhodné poloze, která může bránit volnému dýchání, máte tak možnost o mnoho dříve reagovat, než kdybyste spali ve vedlejší místnosti
  • syndromu náhlého úmrtí kojence: své dítě máte pod kontrolou, a pakliže by přestalo dýchat, nebo by se dělo něco neobvyklého, můžete ihned reagovat a přivolat bezprostředně po tom pomoc
  • nenadálých událostí: v noci může například váš byt zachvátit nenadálý požár, či se mohou do obydlí vloupat cizí lidé, potomka tak ochráníte i v těchto případech

Má spaní vedle dítěte nějaká rizika?

Často diskutovaným tématem v souvislosti se společným spánkem vedle malého potomka je riziko zadušení vlastním tělem. Autor však uvádí, že toto je velice nepravděpodobné, pokud je rodič zodpovědný a není pod vlivem alkoholu, nebo drog. Důležité je spát na posteli s tvrdou matrací. Měkká lůžka a vodní postele jsou zcela nevhodné.

Spánek matky či otce vedle dítěte podporuje bezpečí a lásku

Obecně lze říct, že pokud rodič spí vedle dítěte, má to na oba velice pozitivní vliv i co se týká společné vazby. Rodina se tak více sblíží a v potomkovi podpoří rodič pocit bezpečí, lásky a podpory. Pakliže dítě pláče, může ho matka či otec bezprostředně po tom zklidnit a opět uspat. Rodič tak není tolik unavený, jako kdyby se musel neustále přesouvat.

Pozitivní dopad má i společné spaní sourozenců v jedné místnosti

Jestliže máte dvě a více dětí, je pro ně příznivé, když spí všichni v jedné místnosti. Sourozenci tak budou mít k sobě blíže. Buduje se mezi nimi hlubší a zdravý vztah. Rodinné pouto se zkrátka velice dobře utuží a mezi vašimi dětmi nebudou panovat rozbroje.

Normalizace fyziologických funkcí dítěte

Některé studie dokonce prokázaly, že malé děti, vedle kterých v noci spí jejich rodiče, mívají lepší krevní tlak, srdeční akci i dýchání. Bezesporu je tak jasné, že na zdraví dítěte tento fakt působí velice blahodárně po všech stránkách. Rovněž se potomek může vyrovnávat se stresovými situacemi lépe, pokud vedle něj v noci bude rodič spát. Podpoříte tak i jeho vnitřní vyrovnanost.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]