Odstranění plevele ze záhonů nemusí být zas tak složité. Stačí na záhony rozložit staré noviny

Kdo je zahrádkářem, ten velmi často přemýšlí nad tím, jak na odstranění plevele. Jak to zvládnout rychle a jednoduše? Poradíme vám. Ani jedna metoda není tou nejznámější. Nebudeme používat chemické produkty, které sice jsou účinné, ale jejich negativem je obsah škodlivých látek, které se dostanou do plodin. Také si likvidátory plevele nebudeme připravovat ze surovin dostupných v domácnosti. Jsou sice ekologické, ale ne příliš účinné. Společně se podíváme na metodu třetí.

Stačí jenom staré noviny

Co je tím unikátním pomocníkem na odstraněné plevele? Dost možná se budete divit, ale jsou to staré noviny. Proto je nevyhazujte, jelikož najdou velmi dobré využití právě na vaší zahradě. A je to velmi jednoduché. Stačí je jenom položit na záhon. Díky tomu zabrání růstu jakéhokoliv plevele, protože ten bude mít nad sebou novinou bariéru. Nedostane se výše a ani nebude mít dostatek světla.

Jak na to? Je to jednoduché

Jako první je třeba záhon dostatečně zalít. To proto, aby byla půda na povrchu mokrá a noviny se k ní dobře přilepily. Aby bylo dosaženo požadovaného efektu při odstranění plevele, je třeba položit nikoliv jenom jednu vrstvu, ale ideálně pět vrstev. Noviny pokládejte tak, aby pokrývaly celou plochu záhonu a jediné mezery které budou vytvořeny jsou ty, které budou kolem jednotlivých rostlin. Pokud byla půda dostatečně vlhká, bude vidět, jak noviny velmi rychle navlhnou. Pokud je horní vrstva novin stále suchá, lehce ji zalijte.

Dále si vezměte trochu mulčovací kůry, kterou na noviny rozházejte. To proto, abyste eliminovali jejich možné odlétnutí, pokud by přišel silný vítr. Navíc kombinace mulčovací kůry a novin zajistí i to, že zemina bude mnohem lépe držet vlhkost, což bude prospívat i vašim jednotlivým rostlinám.

Opakujte každý rok

Pamatujte na to, že noviny na záhonech nevydrží věčně. Postupně se rozpadají a tak zmizí v půdě. Abyste si budoucí práci ulehčili a abyste prospěli svým rostlinám od samotného začátku, doporučujeme příští rok nejprve položit noviny na záhon a až potom začít s výsadbou. Bude stačit do novin v záhoně pouze udělat díru a právě sem zasadit konkrétní rostlinu. Následně už stačí pozorovat její růst a těšit se z toho, že její okolí bude zcela bez plevele, který by jí mohl nejenom ubírat živiny z půdy, ale také by mohl lákat i celou řadu různých škůdců.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]