Krásné a někdy i velké zázvory můžete vídat hlavně v supermarketech. Pokud si je ale nechcete kupovat, můžete si je vypěstovat i u sebe doma v květináči.
Zázvor lze používat jako bylinu nebo koření, které hojně využijete doma v kuchyni nebo například při nachlazení. Pokud budete zázvor konzumovat pravidelně, můžete si po chvilce všimnout jeho pozitivních účinků na lidské zdraví, potvrzuje lékařka Katherine Marengo. Pokuste se tedy vypěstovat zázvor doma v květináči, abyste ho poté mohli zařadit do jídelníčku.
Pozitivní účinky na lidské zdraví
Jestliže si dáte zázvor, můžete si ho dát jen proto, že na něj máte chuť, nebo využít jeho pozitivní účinky. Určitě si ho budou pochvalovat také nemocní lidé, kteří mají problémy s dýcháním, nebo ti, kteří jsou nachlazení a chtějí si posílit imunitu. Dále působí zázvor blahodárně na hladinu krevního cukru, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému a také působí příznivě na trávení.
Skvělý lék při nachlazení nebo chřipce
Jakmile na sobě pocítíte první příznaky nachlazení, jako je například bolest v krku, rýma nebo bolest hlavy s ucpanými dutinami, určitě se vám vyplatí sáhnout po zázvoru, jelikož podpoří vaši imunitu. Zázvor si skvěle poradí s rýmou, bolestí krku, zahleněním, kašlem i s chřipkou. Abyste zázvor mohli používat, vypěstujte si ho doma v květináči.
Pěstování zázvoru není nijak složité
Abyste mohli začít zázvor pěstovat, musíte si ho nejdříve koupit v obchodě, nebo si sežeňte malý. Co je však u tohoto kousku potřeba, je to, aby byl alespoň rozvětvený. Zázvor byste měli zasadit do širokého květináče, který ale nemusí být nijak hluboký. Do květináče dejte zeminu a zázvor na ni položte. Nemusíte ho nijak zahrabávat, protože může být na povrchu.
Vhodné podmínky pro růst zázvoru
V květináči stačí zázvor lehce zatlačit do zeminy, ale velká část stále musí být nad zeminou. Zázvor pěstujte ve stínu, ale určitě ho dejte tam, kde je teplo. Jakmile začne růst, můžete ho dát i ven, ale ze začátku ho pěstujte raději doma. Zalévání provádějte pravidelně, ale nezapomeňte na to, že květináč musí mít drenážní otvory, aby přebytečná voda měla kudy odtékat.
Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený. Přibližně za 6 měsíců budete moci sklízet velkou úrodu zázvoru. Domácí zázvor nemá tolik tvrdou slupku jako ten z obchodu a je mnohem šťavnatější. Díky tomu, že lze zázvor využívat jak na vaření čaje, tak při pečení, určitě vám ho doma nezbyde velké množství. Přebytek zázvoru můžete nabídnout rodině, která bude jistě ráda.
Zdroj: GardeningKnowHow, Healthline
Napište komentář