Je více než jasné, že orchidej je skutečným skvostem mezi pokojovými rostlinami. Její vzhled je vznešený a velmi exotický. Péče o rostlinu není nijak složitá, avšak někdy se mohou vyskytnout potíže v podobě žloutnoucích listů. Inspirujte se tipy, které vše vyřeší.
Proč listy orchideje žloutnou?
Zde je výčet několika nejčastějších důvodů, proč orchidejím mohou žloutnout listy:
- Rostlina se zbavuje zcela přirozeně starých listů a ty odumírají. Většinou se jedná o listy ve spodní části. Tento proces je často pozorován u druhů: Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium, Pafiopedilum.
- Orchidej získala jakousi rostlinnou chorobu a hyne. I to může být důvodem žloutnoucích listů. Spouštěčem je zpravidla nesprávná péče o rostlinu, nebo její přehnojení.
Jak orchidej zachránit?
Jistě vás bude zajímat, jak takovou orchidej ještě vzpružit. Musíte na to jít, jak se říká „z gruntu“. Vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte uhnívající kořínky. Pak ji ponořte do nádoby s čistou teplejší vodou. Nutné bude kořeny také opláchnout fungicidními přípravky.
Oříznuté části orchideje by měly být rovněž ošetřené roztokem s aktivním uhlím. Nakonec rostlinu umístěte do většího květináče s novým substrátem (který je vhodný na orchideje). Pokud jste vše udělali správně, rostlinu jistě zachráníte a bude se jí dařit.
Péče o orchidej po přesazení
Až svou umdlévající orchidej přesadíte, pozorně ji sledujte několik prvních dní. Kromě jiného rostlině poskytněte adekvátní péči. V zimě se zálivka omezí na jednou za dva týdny. V letních měsících pak napojte orchidej jednou za týden. Vsaďte ideálně na dešťovou vodu nebo tu odstátou kohoutkovou.
Také nezapomeňte na světlé stanoviště, avšak nikoliv přímé slunce. Doplňovat lze přiměřeně i hnojící přípravky, které zakoupíte jednoduše v zahradnictví. Použít lze ale i přírodní suroviny, jako třeba banánové slupky.
Zdroj: GardeningKnowHow