Petechie jsou skvrny na kůži, které trápí stále více lidí. Naučte se je eliminovat

Drobné červené, fialové, nebo hnědé skvrnky na kůži, to jsou petechie. Lokalizace jejich výskytu na těle bývá nejčastěji na hýždích, dolních končetinách a rukách. Někdy se dokonce objevují na očních víčkách a v ústech, či žaludku. Často ji lidé mohou zaměňovat s vyrážkou, jedná se ovšem o drobné krvácení pod vrstvou kůže a tkáně. Postižené místo, kde se petechie nachází, při stisku nezbledne.

Jaké jsou příčiny petechie?

K petechiím dochází v důsledku popraskání malých cévek pod kůží, které nazýváme kapiláry. Vznik může být samovolný, nebo je příčinou reakce na léky, či infekce. Jaké jsou tedy možné další vážnější příčiny petechií?

  • Cytomegalovirus: virové onemocnění, které se nejčastěji projevuje již zmíněnými petechiemi, únavou, horečkou, bolestmi v krku, nebo bolestmi svalů
  • Endokarditida: infekce vnitřní výstelky srdeční, projevující se zimnicí střídající se s horečkou, kašlem, a rovněž bolestmi krku a svalstva
  • Hantavirový plicní syndrom (HPS): je virová infekce, podobající se příznaky chřipce, dalšímu symptomy jsou dýchací obtíže
  • Leukémie: závažné onkologické onemocnění, jedná se o rakovinu kostní dřeně, projevuje se hubnutím, krvácením, podlitinami, nočním pocením, únavou

Onemocnění, s kterými jsou petechie spojené je celá řada, mezi další můžeme zařadit také meningokokcemie, mononukleózu, horečku skalistých hor, spálu, kurděje, trombocytopenii, streptokokovou faryngitidu, vaskulitidu.

Petechie vznikají i mechanickým poškozením tkáně, nebo kvůli sepsi

Drobné krvavé skvrnky pod kůží však mohou vznikat i namáháním určité části těla, díky čemuž kapiláry popraskají a vytvoří se typické petechie. Nejčastěji k tomu může docházet na obličeji, krku, nebo hrudníku. Popraskání cévek může vyvolat pláč, zvracení, kašel, zvedání těžkého břemene, nebo porod. Otrava krve neboli sepse bývá s petechiemi taktéž spojována.

Petechie jako reakce na léčiva

Vedlejší účinky některých léčiv mohou způsobovat petechie rovněž. Mezi tyto preparáty řadíme: antibiotika (nejčastěji Penicilin, nebo Nitrofurantoin), antidepresiva (Norpramin), léky na epilepsii (Epitol, Tegretol, Carbatrol), léky na ředění krve (Warfarin, Heparin), léky na srdce (Atropen), nesteroidní protizánětlivá léčiva (Indocin, Anaprox, Naprosyn) a některé druhy sedativ.

Kdy k lékaři?

Pokud jste na svém těle objevili petechie a nejste si vědomi mechanického postižení kůže, je záhodno kontaktovat lékaře, nebo se objednat na prohlídku, aby se vyloučily případné vážnější příčiny vzniku. Sledujte zároveň s petechiemi i přidružené příznaky, jako je horečka, poruchy vědomí, ztráta orientace, nebo potíže s dýcháním.

Jaké jsou komplikace petechií?

Samotné petechie komplikace nezpůsobují, avšak některé nemoci s nimi spojené mohou způsobovat tyto komplikace: poškození jater, ledvin, plic, srdeční potíže, nebo infekce.

Vhodná léčba

Léčba je vždy odvislá od příčiny vzniku petechií. Nejčastěji se však používají k léčbě tyto léky: antibiotika, léky na podporu imunity, chemoterapeutika, nebo kortikosteroidy. Doporučuje se také odpočinek, pít dostatek tekutin a v případě bolestí brát klasická volně prodejná analgetika (Ibalgin).

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]