Pigmentové skvrny nejsou ve většině případů nebezpečné, přesto existují způsoby, jak se jich zbavit

Ženy s velmi světlou pletí se s postupem času během svého stárnutí často setkávají s tím, že se jim tvoří pigmentové skvrny v oblasti obličeje, krku, ale i na pokožce jiných částí těla. Ačkoliv se nejedná o nijak nebezpečnou záležitost, často ženy tyto tmavé skvrnky na pleti trápí a rády by se jich zbavily. Co je vlastně způsobuje a jak se jich zbavit? Odpovíme vám na vše, co vás o pigmentových skvrnách zajímá.

Říká se jim jaterní nebo stařecké skvrny. Jsou to různě velké pigmentové flíčky na pokožce po celém povrchu těla. Vyskytují se v barvách od světle hnědé až téměř po černou a obvykle se objevují na částech těla, které se často vystavují slunečnímu záření. Nezpůsobují žádnou bolest ani jiné zdravotní komplikace, ačkoliv v některých případech mohou ztížit včasnou diagnostiku případného melanomu. To se ale obvykle nestává a je to záležitost výjimek.

Přesto se ale ženy touží těchto skvrn pokud možno zbavit, aby jejich pleť byla stále tak bezchybná a dokonalá, jako byla dříve. Odstranění pigmentových skvrn naštěstí není nemožné a existuje celá řada přípravků a metod, jak na to.

Původ pigmentových skvrn je v UV záření

Tvorba jaterních skvrn je často výsledkem nadměrné produkce kožního barviva melaninu neboli kožního pigmentu. Lékaři si stále nejsou tak docela jisti, jak a proč se tyto flíčky vyvíjejí, nicméně za možné příčiny považují stárnutí kůže a její nadměrné vystavení ultrafialovému (UV) záření ze slunce nebo solária. Nejčastěji se stařecké skvrny objevují na tváři, zadní straně rukou, na ramenou a v horní části zad a na předloktí.

Tento problém se obyčejně týká lidí jakéhokoliv věku a pohlaví či rasy. Existují ale některé rizikové faktory, které vznik jaterních skvrn na kůži podporují. Mezi nimi je stáří nad 40 let, velmi světlá pleť, časté slunění na přímém slunci či při pravidelném používání solária. Že se jedná o pigmentovou skvrnu a ne o melanom často rozhoduje pouhý vzhled pokožky. V některých případech, kdy si lékař není jistý, může provést biopsii, kdy odebere malý kousek tkáně ze skvrnky a v laboratoři nechá ověřit, zda se jedná o rakovinu nebo jiný druh abnormality.

Léčba pigmentových skvrn farmaky či dalšími postupy bývá úspěšná

Protože některé ženy velmi lpí na svém vzhledu i na kráse své pokožky, může jim výskyt stařeckých skvrn pořádně otřást se sebevědomím a psychikou. I když tedy flíčky nejsou nebezpečné ani bolestivé, mnoho lidí touží se jich zbavit. Na to naštěstí existuje celá řada farmakologických, kosmetických či plasticko-chirurgických metod.

Lékař může na odstranění skvrn předepsat různé bělicí krémy, které obsahují látku hydrochinon, které jsou velmi účinné, ale i přesto úplné vymizení skvrn trvá i několik měsíců. Jejich použití však dělá pokožku citlivější vůči poškození UV zářením, takže v průběhu léčby bude zapotřebí používat opalovací krémy, a to i v zamračených dnech. Toho se nezbavíte ani po úplném vymizení pigmentových skvrn.

Existují také různé postupy plastické chirurgie, které vám mohou pomoci skvrny z kůže odstranit, nicméně všechny s sebou nesou riziko vedlejších účinků a nechtěných komplikací, a proto je třeba jejich použití konzultovat s dermatologem či plastickým chirurgem.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]