Pletené bačkory, které zvládne i začátečník, jsou hotové za jeden večer

Pokud vám je zima na nohy, nebo potřebujete kvalitní domácí obuv, jsou pletené bačkory nejlepší volbou. Pojďte si je vyrobit. Pokud máte obavy z toho, že to nezvládnete, hoďte strach za hlavu. Stačí vám jenom dvě barvy příze a pletací jehlice. A potom jehla, nit a dva knoflíky. Potom už stačí pozorně číst náš návod, se kterým vzniknou pletené bačkory velikosti 36.

Začínáme špičkou

Tyto pletené bačkory se začínají špičkou. A to tak, že se začíná 5 stehy a potom se přidávají další, na jednu a druhou stranu. A to tak, aby byla celková šíře přesně 10 centimetrů. To odpovídá asi 21 stehům. Zároveň je třeba dodržet také délku špičky vaší ponožky, která by měla být okolo 4 centimetrů.

Pokud máte v plánu pletené bačkory v jiných velikostech, upravte tomu celkovou délku. Od té se následně odvíjí i samotná velikost. Do ní je třeba započít jak stále stejnou čtyřcentimetrovou špičku, tak i to, že vlna má určitou pružnost.

Špičku upletete jednoduše tak, že začnete prvními pěti oky a potom se přidávají další na obou stranách. Cílem je vytvořit tvar trojúhelníku se správnými rozměry jak v délce dlouhé strany, tak v celé samotné výšce.

Pokračujte s druhou vlnou

Když je špička hotová, pusťte se do pletení s druhou vlnou. V našem případě zelenou. Ta bude tvořit jak obvod trojúhelníku, tak na něho bude i dále naplétána.

Cílem je vytvořit tvar, jako vidíte na obrázku. Světlý trojúhelník o požadovaných rozměrech, na který bude navazovat zelená část stále stejné šíře a požadované délky.

Opět světlá část

Na závěr je třeba zase změnit vlnu a začít vytvářet druhý trojúhelník. Tentokrát tomu bude na opačné straně. Jak bude vše vypadat, můžete vidět na fotografii.

Zda vše sedí, jak má vyzkoušíte poměrně jednoduše, a to klasickým přehnutím vaší ponožky. Trojúhelníkové části by se měly překrývat, čímž se potvrdí to, že sedí tak jak mají a mají správné rozměry.

Sešijte zelenou část

Po přehnutí je třeba vzít vlnu a dále začít se sešíváním jednotlivých stran. Nikoliv všech čtyř, jelikož jedna strana by měla zůstat i nadále otevřená.

Sešívejte postupně po celé délce tak, abyste spojily obě dvě strany lemu. Je třeba sešívací vlnu provléknout každým jednotlivým okem.

Důsledným sešitím docílíte toho, že vaše pletené bačkory budou pevné a nebude hrozit, že by se po několika dnech nošení začaly párat.

Šev je třeba důkladně zakončit, nejlépe na uzel tak, aby nedocházelo k jeho rozvázání a tedy k dalšímu riziku toho, že se snad bude párat.

Při šití si dále můžete pomoci také běžnou jehlou a nití, která zajistí, že šev bude podstatně pevnější a vaše pletené bačkory budou držet.

Při šití myslete také na estetiku. Výsledkem by měl být dokonale pevný a samozřejmě i dobře vypadající šev.

Jste ve finále

Po sešití zelených částí přichází chvíle, kdy začnete sešívat také části světlé. Tedy dané trojúhelníky. I zde buďte důslední a trpěliví.

Když je vše sešito, zkontrolujte své pletené bačkory, zda z nich nikde nekoukají kousky vlny a zda jsou švy opravdu kvalitní.

Na závěr je možní přidat třeba ozdobný knoflík nebo jakýkoliv jiný prvek. A stejně nyní můžete postupovat i s pletením druhé boty, protože pochopitelně potřebujete pár.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]