Policie varuje před falešnými pokutami. Nová zapeklitá finta zlodějů obírá lidi o jejich poslední peníze

Fotografie: Depositphotos

Podvodů nejrůznějšího druhu je v dnešní době na internetu i jinde celá řada. Návštěvy falešných úředníků, podvodné smsky a maily vydávající se za bankovní oddělení.

Podvody všeho druhu plní stránky zpravodajských portálů prakticky denně. Jen je otevřete, můžete narazit na někoho, kdo se nechal nalákat na investici, poslal peníze neznámému člověku nebo kliknul na rizikový odkaz. Velmi znepokojivou situaci hlásí v poslední době obyvatelé i policisté z Varšavy. Pod stěrači vozidel se tu totiž objevují zcela falešné parkovací lístky s pokutou. Městská stráž proto varuje před placením pokut na jakákoli uvedená čísla účtů.

Nová kreativita zločinců

Strážníci nemají žádné pochybnosti o tom, že falešné pokutové bločky se těm skutečným velmi podobají. Existuje ovšem hned několik způsobů, jak od sebe odlišit padělek a skutečný úřední dokument. Ten reálný totiž v první řadě nikdy neobsahuje skutečné platební údaje, tedy ani číslo účtu či samotnou výši pokuty. Místo toho na nich lidé najdou žádost o poskytnutí vysvětlení situace na velitelství městské stráže. Není to jediný fakticky rozdíl těchto dokumentů.

Poměrně často se na falešných bločcích vyskytují zcela tristní pravopisné i další jazykové chyby. Stejně tak postrádají polskou diakritiku a kohokoli jen trochu znalého tohle nejspíš praští do očí. Strážníci tak na lidi apelují, aby se v případě jakýchkoli pochybností obrátili přímo na nejbližší policejní stanici. Pokud náhodou falešnou pokutu zaplatí, už peníze nejspíš nikdy neuvidí.

Neustálý vývoj taktik

jak je vidět, zločinci se stále zlepšují a hledají nové cesty. Hlavně u seniorů pak využívají různé metody nátlaku, zastrašení nebo vydírání. Falešný zástupce telekomunikací například varuje před koncem smlouvy a nabídne „výhodnou“ novou. V té jsou na první pohled snadno přehlédnutelné nadměrné platby nebo další skryté položky. Oblíbeným trikem je varování před zneužitím peněz. Oběť je pak vybere z účtu a nechá někde fyzicky ležet, kde je lupič odcizí.

Zloději si u čerpací stanice vyhlédli nevhodnou oběť. Narazili na bývalého profesionálního boxera

Drahoušek zákazník

V ČR se kdysi objevila dnes už zcela legendární vlna spamových mailů kolujících pod chybnou hlavičkou České spořitelny. Upozornila na sebe naprosto tristním jazykem, který byl nejspíš výsledkem strojového překladu angličtiny do češtiny někde v Číně. Obligátní „Dear customer“, které je do češtiny přeložitelné jako Vážený zákazníku, se totiž objevilo jako „Drahoušek zákazník“. Několik lidí nejspíš naletělo, fotky těchto mailů se však staly zdrojem mnoha vtipů.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*