Pohybové aktivity, které pomáhají zmírnit příznaky menopauzy

Mnoho žen prožívá období menopauzy obtížně. Vždy záleží na celkovém zdraví a životním stylu dané ženy. Hormonální substituční terapie (HRT) je něco, co může pomoci vyrovnat se s mnoha příznaky menopauzy. Bohužel to není pro každého – ty, které jsou ohroženy srdečními chorobami nebo rakovinou prsu, nejsou považovány za dobré kandidátky na HRT.

(HRT – skupina preparátů s pohlavními hormony určená k podávání v případě nedostatku estrogenů).

Dobrou zprávou však je, že existují i jiné možnosti, jak v tomto nelehkém období nalézt úlevu. Od změny jídelníčku (vyloučení některých potravin a naopak zahrnutí některých nových), přes přírodní léčiva, bylinky, až po cvičení. Velmi známá je na vyrovnávání hladiny hormonů jóga. Pohyb může výrazně pomoci při zmírnění návalů, nočním pocení, výkyvech nálad, nespavosti a dalších.

Pravidelné cvičení může pomoci výrazně snížit příznaky menopauzy, protože může pomoci zmírnit stres a úzkost – příznaky menopauzy mohou zahrnovat stres a úzkost. A stres a úzkost mohou ve skutečnosti zhoršit další symptomy menopauzy. Podle odborníků má pravidelné cvičení pozitivní vliv na menopauzu, protože pomáhá při shazování nadbytečných kil, čímž se snižuje riziko zánětů a navíc cvičení má vliv i na normalizaci hormonů. Ovšem pokud jóga není zrovna to, co by vás bavilo, existují i jiné typy fyzické aktivity.

Doporučované fyzické aktivity

  • Domácí práce – možná vám to přijde legrační, ale skutečně to podle odborníků funguje. Takže hurá do utírání prachu z polic, vytírání podlahy, luxování a uklízení ve skříních.

  • Práce na zahradě – práce na zahradě je vynikající způsob, jak eliminovat stres a úzkost. Díky pobytu venku navíc získáte vitamín D. V neposlední řadě zahradní práce jsou vynikající formou cvičení. Mimo práce je zahrádka i skvělé místo pro relaxaci.

  • Chůze – pro ženy v menopauze opravdu není nutné, aby si kupovaly permanentky do fitness centra. Bohatě stačí každodenní chůze po dobu alespoň 20 minut. Chůze je výtečné kardiovaskulární cvičení a bojuje s osteoporózou.

  • Tanec – tančit můžete s ostatními ženami, přičemž se pobavíte, zasmějete a užijete zábavu. Klidně si však můžete zatančit i doma. Ať už s manželem, vnukem, synem, dcerou nebo sama.

  • Jóga – jógu už jsme zmínili a je to ten nejlepší způsob, jak si protáhnout tělo, zklidnit mysl, sladit dech, odpočinout si a zharmonizovat hormony. Kombinace cvičení a meditace je to nejlepší, co můžete pro sebe udělat. Jóga je velmi účinný prostředek pro zmírnění stresu a úzkosti.

Obrázky: newsnetwork.mayoclinic