Veřejné toalety nepatří mezi nejčistší místa na světě. Není překvapením, že tuto metodu používá mnoho lidí, protože se domnívají, že je to alespoň o něco hygieničtější alternativa.
O čem to mluvíme? O tom, že na záchodové prkénko položíte lístky toaletního papíru, jen abyste si na něj mohli sednout. Zdá se, že je to dobrý nápad na veřejných toaletách, kde, pokud samozřejmě není nedostatek papíru, je tento druh pokrytí toalety papírem dobrý nápad. Všichni to dělají z hygienických důvodů a nikdo neví, že to velmi často věci zhoršuje: nedělejte to, protože to vážně poškozuje vaše zdraví.
Veřejná toaleta pro každého
Nikdy nevíte, kdy se vám bude chtít na toaletu uprostřed autobusového nádraží, v nákupním centru nebo dokonce v kanceláři během práce. V takových chvílích si každý začne představovat, kolik lidí před ním toto místo používalo a že není tak sterilně čisté, protože všichni špiní, zanechávají odpad a bakterie. Aby se co nejvíce chránili před kontaktem s bakteriemi, mnoho lidí zakrývá záchodové prkénko toaletním papírem a teprve poté si na něj sedá.
Málokdo však ví, že tato praxe není vůbec dobrá a nechrání nás před bakteriemi – právě naopak. Takové chování nás vystavuje nebezpečí nákazy nejrůznějšími nemocemi, které mohou přenášet lidé, kteří použili toaletu před námi. Je to prakticky každodenní praxe a každý z nás to alespoň jednou udělal, a to určitě při návštěvě toalety s dětmi, které chceme dvojnásob chránit před bakteriemi.
Samotná toaleta je méně nebezpečná
Toalety jsou navrženy tak, aby se na nich neusazovaly bakterie – to závisí nejen na designu, ale také na materiálech, ze kterých jsou toalety vyrobeny. Je to z důvodu zajištění bezpečnosti a ochrany před nákazou bakteriemi nebo viry. Výzkumníci na výše zmíněných webových stránkách také upozorňují, že bezpečnost již není tak vysoká a důležitá, pokud hovoříme o dalším vybavení toalet, a tedy i o toaletním papíru nebo jeho dávkovači.
Když se rozhodneme položit papír na záchodové prkénko, málokdo z nás si předtím umyje ruce – to děláme až po použití toalety. V důsledku toho se papíru dotýkáme špinavýma rukama a přenášíme na něj mnoho bakterií. Bakterie cirkulující ve vzduchu se usazují také na papíru, který uniká například z neuzavřené záchodové mísy.
Co místo papíru, když už něco musí být?
Pokud už musíme prkénko něčím přikrýt, protože se nám prostě hnusí na něj sednout, je nejlepší použít vlastní toaletní papír, který máme u sebe v kabelce – bude mnohem čistší. Stejně tak, když jdeme s dítětem na záchod – nedáváme na něj papír, jen vlastní ubrousky, které se snažíme nosit s sebou.
Pokud víte, že vás dítě bude doprovázet na veřejná místa, vyplatí se mít s sebou balíček dětských ubrousků, které se budou stoprocentně hodit v mnoha situacích, nejen na toaletě. Kromě toho je vždy dobré mít v kabelce jednorázový toaletní papír – ten lze koupit ve speciálních malých baleních v každé drogerii nebo lékárně.
Totéž platí pro sušičky rukou – odborníci na sterilitu varují, že na veřejných toaletách se nejvíce daří bakteriím, virům a plísním, které se proudem teplého vzduchu přenášejí na naše ruce, když si je po umytí osušíme. I v tomto případě je nejlepší používat k utírání rukou vlastní kapesníky.
Zdroj: Insider, BrightSide
Napište komentář