Při nákupu balené vody je vždy nutné kontrolovat několik věcí, které jsou důležité pro naše zdraví

Fotografie: Depositphotos

Možná by vás to jen tak nenapadlo, ale složení byste si měli kontrolovat i u tak běžné potraviny, jako je balená voda. Dnes si řekneme, čemu byste se měli vyvarovat.

Většinou je lepší se balené vodě vyhnout obloukem, ale často dojde k situaci, kdy prostě nemáte na výběr. Buď spěcháte, nemáte si kde natočit kohoutkovou nebo jste si vlastní pití zapomněli. V takovém případě je přirozené, že člověk vkročí do obchodu, kde většinou vezme náhodnou flašku a vůbec přitom neuvažuje o tom, jestli mu to nemůže uškodit. Proto si dnes ukážeme, co byste si měli hlídat, protože vaše zdraví je na prvním místě.

Fotografie: Freepik

Obsah flašky samotné

  • PET nebo PETE – Tento plast je odolný, „nerozbitný“ a flašky z něj vyrobené by se měly použít maximálně jednou. Mohou totiž vypouštět těžké kovy a chemikálie, které ovlivňují hormonální rovnováhu. Pokud můžete, vyhněte se jim.
  • PVC neboli polyvinylchlorid – Od flašky z tohoto plastu utíkejte hodně daleko. Uvolňuje toxiny, rtuť, ftaláty a spoustu dalších škodlivých látek. Je odolná vůči chemikáliím a ani se nedá pořádně recyklovat.
Fotografie: Freepik
  • PS nebo také polystyren – Další z případů, od kterého raději dejte ruce pryč. Vyrábí se pomocí benzenu, což je karcinogen. Stejně jako PVC se stále používají jen proto, že jsou levné.
  • HDP, HDPE neboli polyethylen s vysokou hustotou – Tento typ plastu je pružný, průsvitný a prakticky chemikálie neuvolňuje. Právě v lahvích z tohoto plastu bude nejspíše ta nejzdravější voda, kterou si můžete v obchodě koupit.
  • PP plast – V rámci možností je bezpečný, jen flašku z něj nepoužívejte vícekrát.

Obsah vody

Pokud je ve složení vody uveden chlor, rovnou se koukněte po jiné. Chlor v reakci s vodou produkuje chemikálie, které vyvolávají nevolnosti a zvracení. Z toho důvodu se také nemá pít voda z bazénu. Fluorid nám rovněž neprospívá. Ve větším množství může způsobit problémy s trávením a uškodit naší střevní mikroflóře. Dusičnany se dají v menší míře snést, pokud ale překročí 10 mg/l, začínají být škodlivé. 

Fotografie: Freepik

Bikarbonáty rozhodně oceníte. Udržují správnou rovnováhu pH v těle. Jestli jste někdy na nevolnosti použili sodu bikarbonu smíchanou s vodou, tak víte, o čem je řeč. Navíc předcházejí ledvinovým kamenům. Sodík je pro vás dobrý v množství 17 až 20 mg/l, pomáhá regulovat vodu v těle. Vápník se v našem těle přirozeně nachází a je dobrý pro naše kosti a zuby, tudíž je jeho výskyt ve vodě přínosem. Hořčík ocení hlavně sportovci, jelikož účinně brání svalovým křečím a pomáhá k lepším výkonům.

Zdroj: TheWellnessProject

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]