Jedno letadlo přistávalo, druhé se chystalo vzlétnout. Katastrofa na letišti nenastala jen o vlásek

Fotografie: Magnolia677 / Creative Commons / Attribution 2.0

Letadla Boeing 737 a Embraer E175 nejsou jízdní kola, se kterými se dá manipulovat jednou rukou. Případně seskočit bez mrknutí oka, protože si nejhůře odřete kolena.

Jakmile dostanou patřičné zrychlení, jejich kurz nic moc nezmění a nezastavíte je na pětníku. A pokud ano, rozhodně to není bez rizika. Na Chopinově letišti málem došlo ke srážce přesně takových strojů. Odehrálo se to na křižovatce ranvejí a bylo to skutečně o chlup. Polské aerolinky LOT Embraer a Boeing 737 patřící společnosti Enter Air se staly aktéry incidentu, který měl velký potenciál stát se velmi nepříjemnou nehodou.

Když se sejdou dvě na stejném místě

Odehrál se na Chopinově letišti ve Varšavě 17. března 2023 během dopoledního provozu. V 7:48 měl Embraer odjet na ranvej a vzápětí odstartovat směrem na Oslo. Přesně v 7:55 měl odbočit na dráhu číslo 15, pak zrychlit a vzlétnout k obloze. Ve stejnou dobu se ovšem ke stejnému letišti blížil Boeing 737-800 společnosti Enter Air, který letěl z Freiburgu. A v 7:55 se kola tohoto letadla dotkal letiště, takže se nacházelo na dráze 11/29.

Ta se ovšem protínala s dráhou 15/33. Podle aerotime.aero se Boeing otočil zrovna ve chvíli, kdy byl Embraer v procesu vzletu a rychlosti 63 kilometrů za hodinu. Dle svědectví pasažérů musel pilot stroje LOT v jednu chvíli prudce zabrzdit. Letadlo tak během několika sekund zpomalilo asi na polovinu. Dokonce došlo i k mírnému sklouznutí. Dle mapy polské agentury pro letovou navigační službu tato křižovatka nepatří k rizikovým místům letiště.

Nejrušnější letiště v Polsku

Mluvčí LOT následně informoval, že posádku Embraer upozornili na poruchu indikace v kokpitu. Na základě toho měl zabrzdit a zastavit daleko od křižovatky. Hlavní ovšem je, že nedošlo k žádnému ohrožení cestujících, kterážto otázka samozřejmě padla. Chopinovo letiště se jmenuje po francouzsko-polském hudebním skladateli Fryderycu Chopinovi a jde o nejrušnější letiště v zemi. Přes toto místo jde téměř 50 % veškeré letecké dopravy.

Fotografie: Depositphotos

Každý den tu dojde k odbavení cca stovky pravidelných leteckých spojů. Nejrušnější linky představují lety do Londýna, Paříže, Amsterdamu a Frankfurtu. Nejvytíženější vnitrostátní destinace jsou Gdaňsk, Krakov a Vratislav. Například v roce 2018 odbavilo letiště celkem 17,7 milionu cestujících. S městskými obvody hlavního města ho spojuje pětice veřejných autobusových linek, které procházejí klíčovými komunikačními uzly města i hotelů.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*