Na palubě letadla se odehrálo drama. Byl vyhozen ukrajinský veterán, který přišel o nohu

Fotografie: PxHere

K incidentu došlo na letišti v izraelském Tel Avivu. Ukrajinský veterán po amputaci nohy byl dopravcem vyhozen ze stroje, který mířil do polské Varšavy.

Nahrávka se samozřejmě dostala na sociální sítě a dotyčné aerolinky sklidily obrovskou vlnu kritiky. Postižený Ukrajinec se zkoušel dostat z Izraele do Varšavy. Poté chtěl pokračovat z Polska do své vlasti. Jeho plán však překazil hned na prvním letišti pilot letadla, který mu upřel jeho právo na cestování. Jaký k tomu měl důvod? Nahrávky na sociálních sítích ukazují Ukrajince, jenž přišel během ruské invaze o nohu. To kvůli přítomnosti protézy vedlo k problémům s usazením se.

Protéza versus palubní sedačka

Ukázalo se totiž, že je příliš velká a brání mu sedět v celkem stísněném křesle. Dle informací médií pilot odmítl možnost stání během letu a Ukrajinci nařídil opustit palubu. Veterán se s takovou možností rozhodně nesmířil, posádku zoufale prosil o možnost letu. „Jak se teď dostanu domů?“ ptal se sklíčeně. Letuškám dokonce ukazoval obsah svého batohu, kde byly i dárky pro rodinu. Ta na něj čekala právě ve Varšavě. Posádka však zůstala neoblomná, musel stroj opustit.

Ještě před odchodem Ukrajinec upadl na podlahu, což je vidět i na záznamu na sítích. Tento incident maďarského dopravce vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Byl nařčen z bezcitnosti a nedostatku jakékoli empatie. Jméno konkrétního veterána média neuvádí, ani zda se mu nakonec podařilo dostat do Polska. Nejasné je i to, zda mu dopravce vrátil zakoupenou letenku.

Na protézách na maratonu

Ukrajinští veteráni se v mnoha situacích projevují jako zcela nezdolní lidé. A nejde jen o válku. Artem Moroz nechal v konfliktu obě nohy, ale vypravil se na bostonský maraton. Původně se ho měl účastnit jen na vozíku. Nakonec ho ale tlačil před sebou a celou trať uběhl na protézách. O jeho výkonu informovala tisková služba 206. praporu teritoriální obrany Ozbrojených sil Ukrajiny, které byl původně součástí.

„Náš slavný bojovník Artem Tymyč Moroz sice přišel o nohy, bojovného ducha však neztratil. O účasti na prestižním bostonském maratonu snil dlouho, nakonec to dokázal a je jedním z maratonců.“ Původně měl být opravdu stále na vozíku. Jenže pak si vyměnil místo s vlastní ošetřovatelkou. Zatímco ona seděla, on používal vozík jen jako oporu. Běh miloval celý svůj život a nezastavil ho evidentně ani výbuch miny ze 14. září. Další běh pro něj nebyl otázkou zda, ale kdy.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]