Tyto staré kusy porcelánu je možné prodat za astronomické částky. Možná je máte doma i vy

Fotografie: Koreller / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Porcelánovou nádobu podědili po svých rodičích. Když se však dostali do finanční nouze, rozhodli se ji nechat ocenit. Nevěřili tomu, co jim odborník řekl.

Velice často se stává, že se v rodině z generace na generaci dědí předměty, které zdánlivě nemají žádnou peněžitou hodnotu, ale jsou s nimi spojené emoce, jež členům rodiny nedovolují se daných věcí zbavit, ať už se jim líbí, či nikoli. Když se však někdo konečně rozhodne nechat předměty ocenit, může se stát, že bude velice mile překvapen. Stejně jako tito britští majitelé levně zakoupené porcelánové nádoby.

Porcelán koupili za 300 korun

Porcelánová nádoba byla zakoupena jako dárek rodičům současných majitelů. Ve starožitnictví v Londýně tehdy v roce 1946 stála pouhých 10 liber, v přepočtu asi 300 korun. V průběhu let se v rodině začala dědit. Nikdo ani nepomyslel na to zbavit se jí nebo prodat zpět do starožitnictví. Jenže když rodinu zasáhla katastrofa a jejich dům zničila povodeň, snažili se sehnat peníze, kde se dalo, jak píše web Newly.

Rozhodli se tedy nechat ocenit některé předměty, které vlastnili a jež zbyly po zásahu velkou vodou. Nikdo nečekal nic převratného, o to více byli všichni překvapeni, když přišla řada na porcelánovou nádobu po rodičích. Odborník navrhl, aby si rodina našla specialistu přes čínské umění a ten se podíval na porcelán blíže.

S touto dvacetikorunou rozhodně neplaťte. Díky titěrnému detailu má astronomickou hodnotu

Velice vzácná starožitná nádoba

Ukázalo se, že porcelán je velice vzácný a starý téměř 300 let, jak uvádí server TheSun. Několik takových bylo údajně vyrobeno pro čínského císaře Jung-čenga. Design měl být replikou porcelánové nádoby z dynastie Ming, která sahá až do 15. století. Navíc její kvalita byla výjimečná, skvěle zachovalá. Podobných exemplářů je na světě skutečně jen hrstka.

Její odhadovaná cena je 200 tisíc liber, v přepočtu asi 5,8 milionu korun. Nikdo nic takového nečekal, to je výrazný rozdíl v porovnání s částkou, za kterou byla nádoba pořízena. Majitelé byli zachráněni, za takové peníze si mohli postavit novou střechu nad hlavou. Na SvětěKreativity jsme již několikrát psali o utajených pokladech v našich domácnostech, například muž z Říčan ve sklepě našel mince, po kterých by historici ihned skočili.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*