Záchrana pro všechny, které trápí zašlé tenisky. Překvapivě účinné fígle jim vrátí jejich původní vzhled

Fotografie: Depositphotos

Znečištěné tenisky nemusí hned letět do odpadkového koše. Jejich čištění se může na první pohled jevit jako náročné, ale nemusí to tak být. Máme pro vás pár triků.

Nejjednodušším řešením, které každého napadne, je hodit tenisky do pračky a jednoduše počkat. Tento proces ale velmi často provází velký stres. Přežijí to tenisky? Budu je po vyprání moct ještě nosit? A nezničím si pračku? Víme, jak se takovéto stresové situaci jednoduše vyhnout. Poradíme vám, jak z vašich oblíbených tenisek odstranit prach, špínu, ale i bahno. 

Fotografie: Pexels

Některé druhy obuvi můžeme beze strachu vyprat 

Časté praní může naši obuv značně opotřebovat. Vzhledem k tomu, že boty jsou těžší než prádlo, jejich pohyby a nárazy na buben pračky ji mohou také nevratně poškodit. Tenisky a ani kožené boty by proto neměly být prány v pračce. Ta je ideálním pomocníkem na vyčištění bot plátěných. I u těch je ale zapotřebí dodržovat doporučený postup.

Fotografie: Pexels

Nejprve musíme odstranit tkaničky. Botám by mohla uškodit příliš teplá voda, neblahý dopad má hlavně na podrážku. Na vyčištění bot nám bude bohatě stačit teplota 30 stupňů. Ideální je do pračky k botám přidat ještě nějaký kus prádla, abychom minimalizovali jejich rány o buben pračky. Nejlepším řešením je zabalit boty do ručníku nebo je vložit do sítě na prádlo. Pro praní zvolte prací prostředek, který je tekutý. Nikdy nevkládejte boty do sušičky, nechte je volně uschnout na vzduchu.

Ručním čistěním zabráníme znehodnocení obuvi 

I v případě ručního mytí je vhodné z bot vyjmout tkaničky. Na pomoc si následně vezmeme starý kartáček na zuby a mýdlo nebo jar na nádobí. Pomocí kartáčku jednoduše čistíme celý povrch naší obuvi, dokud není dokonale čistá. Boty poté jen opláchneme pod tenkým proudem vody a necháme je oschnout na slunci. Stélku bot vyčistíme pomocí čisté houbičky nebo hadříku z mikrovlákna, který namočíme v tekutém pracím prostředku. 

Fotografie: Pexels

Švy a místa, která jsou hůře dostupná, vydrhneme opět pomocí zubního kartáčku nebo vatového tamponu. Pokud máme tenisky bílé barvy, dokonalým pomocníkem je zubní pasta nebo bělidlo.

U barevných a tmavých bot je nejlepším způsobem sušení stín, přímé slunce by mohlo poškodit jejich barvu. Častým problémem, s nímž také bojujeme, je zápach. K jeho vzniku dochází kvůli nedostatečnému odvětrávání našich nohou a hromadění plísně.

Se zápachem našich bot si poradí jedlá soda

Pokud bojujeme se zápachem, jenž pochází z předmětu, který jsme nedopatřením vyšlápli, je nejjednodušším řešením boty pečlivě vyčistit. S neutralizací pachu nám poté může pomoci jedlá soda. Vezmeme si na pomoc houbu, již nejprve namočíme do mýdlové vody a následně na ni nasypeme jedlou sodu. Takto připravenou houbičkou otřeme nejprve jazyk a poté i celý vnitřní prostor boty. Abychom podpořili usychání, vezmeme si následně na pomoc fén na vlasy.

Fotografie: Pexels

Pomoci nám může také domácí deodorant. V malé lahvičce s rozprašovačem si smícháme lžíci alkoholu, 5 kapek éterického oleje a hrnek vody. Roztokem jednoduše boty postříkáme a necháme je oschnout na slunci. Boty můžeme také vložit do sáčku a umístit přes noc do ledničky. Bakterie, jež se v botách množí, totiž nejsou životaschopné v nízkých teplotách. Dalším pomocníkem je dezinfekční gel, kterým stačí otřít vnitřní prostor boty.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]