Domácí čištění koberců. Pomohou postupy, které jsou již roky ověřené

Fotografie: Freepik

Koberce dnes vlastní celá řada domácností. Interiér domova zkrátka dokážou zútulnit. Aby si však zachovaly stále krásný vzhled a strukturu, je potřeba je čas od času také vyčistit. Tento proces je mimo jiné důležitý i k likvidaci mikroorganismů a roztočů v kobercové tkanině.

Jednoduché metody, které usnadní čištění koberců

Vyzkoušet můžete tyto prostředky:

Jedlá soda s octem

Je becně známé, že soda pohlcuje pachy a ocet dezinfikuje. Proto tato kombinace dokáže dokonale koberce vyčistit (zejména skvrny). Postupujte tak, že nejdříve po celém povrchu nečistoty nasypejte jedlou sodu a posléze ji přestříkejte octem pomocí rozprašovače. Nechte působit několik minut a pak přetřete mokrým hadříkem.

Fotografie: Pixabay

V případě, že se chcete zbavit octového odéru, použijte mýdlovou vodu. Rázem bude po nevzhledných skvrnách. Možné je však použít i sodu samotnou, kterou nasypete na koberec, necháte asi 2 až 3 hodiny působit a nakonec vysajete.

Sypaný zelený čaj: pokud jste milovníci čajů, jistě budete mít doma v zásobách ten sypaný zelený. Po přípravě lístky nevyhazujte, ale naneste je na znečištěná místa na koberci. Poté nechte schnout. Až bude čaj zcela vysušený, vysajte jej.

Jemná kuchyňská sůl

Tento způsob odstraňování skvrn z koberců je již osvědčený po několik generací. Možná ho tedy znáte z rad babiček. Jakékoliv nečistoty v kobercových tkaninách sůl absorbuje. Pak už stačí jen vše vysát.

Fotografie: Pixabay

Zajímavé rady pro život

Na závěr pro vás ještě máme několik skvělých rad, které se koberců týkají. Ztratili jste snad v huňatém koberci oblíbenou náušnici nebo prstýnek? Tato metoda vám pomůže šperk najít: na hubici vysavače nasaďte dámskou silonku a zafixujte ji gumičkou.

Pak vysavač zapněte a prohledávejte koberec. Šperk ulpí v oné silonové ponožce. Toužíte po provoněném obydlí? A budete příště vysávat, umístěte do prostředí filtru spotřebiče tamponek namočený v éterickém oleji.