Použité zavařovací sklenice není nutné vyhazovat. Lze je originálně ozdobit a následně použít jako dekorace

Dělali jste pořádek ve sklepě či spíži a přišli jste na to, že máte velké množství zavařovacích skleniček? Pak to, co nevyužijete na zavařování určitě nevyhazujte. Skleněné nádoby mají kromě konzervování mnoho využití. Mnoho lidí je rádo používá jako vázy na květiny, stojany na tužky nebo jako jednoduché dekorace.

Zatímco sklenice z čistého skla mohou vypadat samy o sobě krásně, stačí je pouze přizdobit provázkem, malované sklenice mohou do vašeho domova přidat nové barvy. Můžete dokonce použít konkrétní barvy, aby odpovídaly vašemu stávajícímu vybavení. Pojďme se nyní společně podívat, jak sklenice můžete ve své domácnosti ještě využít.

Sklenice malované zevnitř

Nejdříve musíte ze sklenic odstranit štítky, popisky a pořádně ji umýt a odmastit. A to jak zvenčí, tak zevnitř. Nyní už stačí, když dovnitř sklenice nalijete určitou barvu, otočíte ji dnem vzhůru a necháte barvu stékat. Po zaschnutí barvy můžete klidně přidat ještě i další a vytvořit tak zajímavou barevnou kombinaci. Nevýhodou této metody je, že do sklenice nemůžete nalít vodu a použít ji jako vázu.

Sklenice malované zvenčí

Sklenici můžete nabarvit libovolnou barvou, případně více barvami. Pokud vám malování nečiní potíže, můžete malovat na sklo i různé ozdoby: kytky, motýlky, ornamenty. Mimo malování lze přilepit i nějakou ozdobu: korálky, krajku, mašli, mušličky.

Zdobení technikou decoupage

Základem je natřít sklenici světlou nebo tmavou barvou a po uschnutí barvy lepit různé motivy. Vystřihnout je můžete z ubrousku či balicího papíru. Motivy nalepit na sklenici a po uschnutí ještě nanést finální ochranný nátěr.

Zdobení pomocí tavné pistole

Na sklenici můžete snadno vytvořit i plastický vzor tak, že použijete tavnou pistoli. Buď můžete jen cik cak nanášet roztopené lepidlo či voskovky nebo cíleně vytvářet určité vzory. Nechat můžete sklenici průhlednou nebo ještě ve finále nanést barvu.

Nálepky na sklenici

Jestliže vás to s barvami moc nebaví a máte raději čistější práci, použijte samolepky. Dnes existuje nepřeberné množství nálepek, některé jsou přímo určeny na sklo.

Použijte glitry

Pro luxusní až slavnostní vzhled sklenice, lze použít glitry. Stačí na sklenici nanést lepidlo a sklenici v nich obalit nebo je jednoduše na sklenici sypat.

Omotejte kolem sklenice provázek

Tato metoda zdobení je velmi snadná. Potřebovat budete jen tavnou pistoli a provázek, případně háčkování/pletací přízi. Použít můžete jednu nebo více barev. Takto omotanou sklenici ve finále ještě ozdobte – třeba přilepte kytičku nebo mašli.

Na co pak tyto sklenice použít?

  • V koupelně na štětce a potřeby pro make-up

  • Na hřebeny, kartáčky na zuby apod.

  • K uložení drobných předmětů

  • V kuchyni na semínka, oříšky, cukrovinky a další potraviny

  • Jako stojan na tužky, fixy, pastelky, kancelářské potřeby

  • K uložení šicích potřeb: špendlíky, jehly, knoflíky
  • Jako květináč na sukulenty a drobné rostlinky

  • Jako organizér na vařečky a příbory

  • A mnoho dalšího…

Obrázky: craftsonfire, youtube