Z tohoto důvodu kupujete celý život děravý chléb, který ani nenamažete. Bývalý pekař odhalil snadný test

Chléb
Fotografie: Pixabay

Určitě se vám už někdy stalo, že jste rozkrojili chleba a objevili v něm velké díry. Podívejte se, jak se nákupu takového chleba vyvarovat a co tyto vady způsobuje.

Pokud jste někdy zkoušeli upéct vlastní chléb, jistě uznáte, že se jedná o proces, během kterého se může pokazit celá řada věcí. Možná vás prvotní neúspěch odradil a dáváte přednost už jen kupovaným chlebům. Ani ty však nemusí vždy vypadat podle vašich představ. Nikdo není dokonalý a i mistr tesař se někdy utne.

Upéct luxusní chleba je umění

Říká se, že chléb je boží dar a pečivo je ve většině domácností nepostradatelnou potravinou. Než se však bochník vytáhne z pece, musí projít složitými fázemi přípravy, kynutí a pečení. Během procesu se tak může pokazit celá řada věcí, od nekvalitních vstupních surovin až po chyby v technologickém postupu. Nedobře upečený chleba tak může být nevzhledný, ale ovlivněna může být i samotná chuť.

Web SuperKvašáci uvádí, že vady chleba můžeme rozdělit do několika kategorií: Vady vzhledu a tvaru, vady kůrky, střídky a také vady ve vůni a chuti. Velké díry v chlebu, kvůli kterým je často obtížné chleba namazat a nikoho příliš nepotěší, jsou způsobené vadou střídky. Ta se někdy může kompletně oddělit od kůrky a vznikne tzv. jeskyně, tedy obrovská dutina těsně pod kůrkou.

Celý život krájíte melou špatně. Toto je jediný správný způsob, který zaručí, že si neublížíte

Chyba může být v kvásku i teplotě pečení

Tato vada vznikne většinou v důsledku špatného pečení. Příčinou bývá jednostranné teplo nebo špatně zvolená teplota pečení. Někdy tato dutina může vzniknout i při nešetrném zacházení s těstem před pečením. Velké díry nebo oka v chlebu jsou pak zpravidla způsobené slabým či mladým kvasem, nebo naopak tím přezrálým, který je navíc zodpovědný i za kyselou chuť chleba.

díra v chlebu
Fotografie: Freepik

Chleba s takovou vadou se pak hůře krájí, může se rozpadat a jen těžko se kvůli velkým dírám maže. Děravý chléb není pro naše zdraví škodlivý, jak uvádí Webinusy. Pozor byste si však rozhodně měli dávat na plíseň, která se řadí k chorobám chleba, ta už zdraví škodlivá určitě je. Pokud chcete mít jistotu, že si z obchodu nepřinesete podobnou „nádheru“, kupujte už rozkrojený chleba. Hned na jeho střídce uvidíte, jestli není nějak poškozená.

Vadný chléb můžete pochopitelně také reklamovat. Pokud jste jej koupili v malé pekárně, můžete o vadě informovat prodejce. Pekař pak může tuto závadu odstranit, když na ni bude upozorněn. Není však nad domácí chleba. Pokud jste dostali chuť si upéct vlastní bochník, podívejte se na jednoduchý recept, který jsme nedávno na SvětěKreativity zveřejnili.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*