Letadlo se chystalo vzlétnout, ale letuška zahlédla na palubě plameny. Nouzový scénář se stal realitou

Fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / Public Domain

Nehoda se stala v momentě, kdy se letadlo chystalo ke vzlétnutí. Jak je vidět, i drobná a nevinná elektronika může způsobit nemalé problémy, které nečekáte.

V tomto případě utrpěli dva pasažéři drobná zranění. Powerbanka se totiž přehřála a uvnitř letadla chytla plamenem. Personál okamžitě zavolal místní požárníky a letadlo se vrátilo na svou pozici. Všichni cestující následně vystoupili a k žádnému dalšímu incidentu už nedošlo. Podle vyjádření společnosti utrpěli drobná zranění na prstech majitel powerbanky a jeho spolucestující. Hospitalizace nebyla nutná a vše vyřešil personál letiště.

Fotek a videí plné sítě

Od té doby samozřejmě kolovala videa i fotky nehody po sociálních sítích. Ukazují kabinu plnou kouře a letušky, které drží cestující mimo rizikovou zónu. „Společnost Scoot se omlouvá za tuto nehodu. Naší hlavní prioritou je bezpečí jak zákazníků, tak i našeho personálu. Aktuálně probíhá podrobné vyšetřování příčin této nehody. Daný let bude mít nový termín, postiženým cestujícím bude nabídnuto jídlo a ubytování,“ uvedly aerolinky.

Rizika a regulace powerbank

Podle nařízení musí být všechna podobná elektronika ve vlastním pouzdře, kde je v případě potřeby snadno dostupná. To samé se vztahuje na elektronické cigarety nebo náhradní lithiové baterie. Nicméně nehody zahrnující právě různou drobnou elektroniku se stávají čím dál častěji. Nedávno došlo například k podobné události u ruských Ural Airlines, kdy powerbanka rovnou explodovala. Powerbanky přitom získávají stále více na popularitě.

Jsou oblíbené hlavně při cestování, protože jde o snadnou metodu dobití jak mobilního telefonu, tak i další elektroniky. Cokoli vybaveného USB portem (což je dneska prakticky cokoli) se na ně dá připojit. Navíc i několik zařízení najednou. Dříve bylo možné baterii v mobilech snadno vyměnit, cca od roku 2012 se ovšem telefony vyrábí „v jednom kusu“. Baterie se tak sice dá vyndat, je ale nutný zásah servisního technika.

Určeno pro vyměřené podmínky

K přehřívání powerbanky nebo dokonce její explozi může vést celá řada faktorů. Protože se jedná o nabíjecí zařízení, vzniká při jejím použití nevyhnutelně teplo. V kombinaci s okolní teplotou a nekvalitním provedením to může snadno vést právě k přehřátí. Stejně tak je rizikové nechávat aktivní powerbanku například v oblečení nebo blízko dalších materiálů, které se mohou vznítit. Stačí, když ji tam zapomenete, a neštěstí je na světě.

Zdroj: Simpleflying