Divoká příroda je plná záhad a překvapení. Prakticky na každém místě se tak skrývají zázraky, které nás mohou zaskočit a vyvést z míry. Stačí obyčejný led.
Ačkoli se někteří často touláme divokou přírodou a exotickými zeměmi a neustále nabíráme nové zkušenosti, i tak se najdou události, které jednoho vyvedou z míry. Stalo se to i na poslední pochůzce jednoho ze strážců z lesního inspektorátu Brzozów. Při rutinní kontrole terénu totiž narazil na něco skutečně neobvyklého. Jeho pozornost zaujaly zvuky linoucí se z jednoho ze stromů. Rozhodl se tedy k bližnímu průzkumu jejich zdroje.
Kdopak se nám to skrývá v kmeni
Les je obecně často tajemné místo plné skrytých zákoutí. I když jím chodíte pravidelně, můžete se setkat s něčím, co předčí i vaše nejdivočejší očekávání. Divoká příroda má totiž vždycky způsob, jak nás nachytat. A kolikrát takhle narazíte na tvory, o jejichž existenci jste dosud neměli ani to nejmenší tušení. To se stalo právě lesníkovi z Brzozów, který se jako obvykle vydal na obchůzku revíru. Tentokrát ale zaslechl z jednoho stromu podivné zvuky.
Skrývalo se něco mezi větvemi a listím? Rozhodl se věc blíže prozkoumat. Jakmile se však přiblížil ke stromu, narazil na něco opravdu nečekaného. Konkrétně na plcha. Jde o vzácný druh hlodavce, jehož přítomnost v takovém lese byla opravdu jedinečná. Toto zvíře je totiž aktivní výlučně v noci, zatímco ve dne spí. Je tudíž prakticky nemožné ho za normálních okolností pozorovat. Narazit na aktivního plcha během dne je skutečnou raritou.
Z hasičů se stali hrdinové: Zachránili týdenní štěně, které bylo uvězněné pod verandou
Krásné a vzácné blízké setkání
„Protože se plch pohybuje mezi stromy, potřebuje k běžnému fungování les a hlavně plnou hustotu koruny. Jejich hlavní potravou je ovoce a také semena stromů. Zajímavé pak je, že tito savci vydávají během vlastního krmení velmi specifické zvuky,“ vysvětlují lesníci. A tenhle se evidentně zajímal i o přítomného lesníka. Jak je na záznamu vidět, ve škvíře se nejdříve hýbe něco ne zcela rozeznatelného. Po chvíli lze však spatřit zoubek a krásné černé oko.
Nakonec se vyjeví roztomilý čeníšek, který je zvědavý, co se to venku děje a kdo ho navštívil. Plch může dosahovat takřka velikosti veverky obecné. Je dlouhý 12-18 cm, samotný ocas je podobně dlouhý. Většinou váží 80-150 gramů. Během hibernace svou hmotnost běžně zdvojnásobí. Vydává pískavé zvuky, které připomínají projevy mláďat puštíka obecného. V chatách lze pak zaslechnout i jeho hlasité dupání nebo hryzání.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář