Přežil útok grizzlyho. Život mu zachránil otevírací nůž, na který si v poslední chvíli vzpomněl

Fotografie: iStock

Medvěd je nebezpečné zvíře. Pokud na vás zaútočí, nejsou šance na přežití vysoké. Přesvědčil se o tom i muž, kterého naštěstí napadla spásná myšlenka.

Věděl, jak se chovat v případě, když narazí na medvěda, a s několika se už v divoké přírodě i potkal. Tentokrát však všechny pokusy odradit medvěda od útoku selhaly a on pocítil, jaké to je, když se do vás zakousne tak obrovské zvíře. Bránil se, ale proti grizzlymu neměl šanci. Jakmile mu před očima začala probíhat vzpomínka na jeho ženu a loučil se se životem, pokusil se udělat to poslední, co mu zbývalo.

S medvědy se setkal už dříve

Colin Dowler vzpomíná na zážitek, na který se nedá zapomenout. I po dvou letech od útoku se stále zotavuje ze zranění, jež mu medvěd grizzly způsobil. Celý příběh začal jednoho letního dne, kdy se Colin vydal na dvoudenní túru na Mount Doogie Dowle. Jedná se o horu vysokou 2 000 m, která leží v Kanadě v oblasti Britské Kolumbie. Pro Colina měl tento výstup i osobní rozměr, protože hora je pojmenovaná po jeho dědečkovi.

Rozhodl se, že část cesty pojede na kole, poté podnikne výstup a na kole se zase vrátí do údolí. Poslední jeho zastávkou byla dřevařská chata, na které se pozdravil s místními muži, a pak se vydal na výpravu do divočiny. O tom, že v oblasti žijí medvědi, věděl moc dobře a měl u sebe pro všechny případy pepřový sprej. Jak se ukázalo později, po cestě mu nejspíš z kapsy vypadl.

Pokusy o zahnání medvěda selhaly

Poté, co úspěšně přečkal noc a vylezl na vrchol hory, mu zbývalo zpět k dřevařské chatě pouhých devět kilometrů. Nasedl tedy na své kolo a užíval si opuštěnou krajinu, ve které byl úplně sám. Po dvou kilometrech však na cestě narazil na obrovského grizzlyho. Věděl, že nemá smysl před ním na kole ujíždět, protože by ho okamžitě dohnal. A tak sesednul z kola a pokusil se medvěda zahnat silným řevem. To však vůbec nepomohlo.

medvěd grizzly
Fotografie: Freepik

Mezi ním a medvědem už stálo jen jeho kolo. Snažil se od sebe medvěda udržet turistickou hůlkou. Ta však pro něj byla jako párátko. Zakousl se do ní, vytrhl mu ji a jedním úderem tlapy se vypořádal i s jeho kolem. Pak už mu nic nebránilo v tom, aby se na Colina vrhl. Zakousl se mu do levého boku. Colin bojoval. Snažil se mu palci vypíchnout oči, tloukl ho přes čumák, ale grizzly si s ním hrál jako s hadrovou panenkou. Dokonce ho v zubech odtáhl asi padesát metrů do příkopu.

Dokázal si na kole dojet pro pomoc

Pak se mu zakousl do stehna a Colin doslova cítil jeho zuby na své stehenní kosti. Věděl, že tohle je zlé, a v duchu se začal loučit s manželkou a dvěma dcerami. Pak si však uvědomil, že má v kapse otevírací nůž. A opravdu se mu nějak podařilo ho vytáhnout i rozevřít. Pak ho vší silou zabodl medvědovi do krku. A k jeho údivu to fungovalo. Grizzly ho v ten moment pustil a utekl do lesa.

Teď však teprve začal boj o život. Colin se nějak dokázal sebrat, zaškrtil si nejhorší rány a na kole se dostal ke dřevařské chatě. Tady naštěstí věděli, jak se o něho postarat, a poskytli mu ukázkovou první pomoc. Pak ho vrtulník přepravil do nemocnice, kde se nakonec léčil několik týdnů – a dodnes si nese následky z tohoto setkání.

Nehodlá si z otřesného zážitku udělat doživotní trauma

Svěřil se však, že se rozhodl, se tímto zážitkem nenechá traumatizovat. I po dvou letech se soustředí spíše na fakt, jak to vlastně bylo úžasné, protože přežil. I na to, jak se postupně zotavuje. Těmi opravdu škaredými zážitky se prý už přestal zabývat. Nemá strach a cítí se jako ten muž, který se ubránil medvědovi pouhým kapesním nožíkem.

Zdroj: Readersdigest

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*