Pokud se sprchujete každý den, zbytečně škodíte svému zdraví. Odbornice prozradila, kolikrát týdně byste se měli mýt

Fotografie: Pixabay

Hodně lidí až přehnaně dbá o svoji hygienu, jenže to může být stejně škodlivé, jako její zanedbávání. Všeho s mírou. Nic se nemá přehánět, říká lékař Carissa Stephens.

Sprcha či koupel je jednou z věcí, kterou skoro každý člověk dělá dennodenně. Když někteří lidé přijdou z práce, necítí se pohodlně, dokud se neosprchují, dost možná si sprchu dají ještě v práci. I když pro vás může být sprcha příjemným rituálem, jde především o osobní hygienu. Pokud vás zajímá, jak často by se měl člověk sprchovat, je správný čas na to se to dozvědět.

Jak často je ideální se sprchovat

Jsou lidé, kteří si nedokážou představit den bez sprchy, a potom jsou tu ti, kterým stačí několik sprch týdně. Ideální počet sprch je u každého člověka jiný, protože každý má jinou práci a jinak se potí. A sprcha je právě ten způsob, jak se zbavit potu, prachu a různých nečistot a zápachu. Tím pádem počet sprch závisí hlavně na dané osobě.

Fotografie: Pixabay

Co je třeba vzít v úvahu

Jedna věc je dle dermatologů jasná, každodenní sprcha opravdu není nutností. Stačí se umývat dvakrát až třikrát týdně, vlastně obden. Pokud ale denně cvičíte, sprchování denně je pro vás způsob, jak se zbavit potu a zápachu. Někteří lidé se potí více než ostatní, a proto by počet jejich sprch měl být vyšší. Jen opatrně, až moc velké množství vody vysušuje vlasy i pokožku.

Časté mytí vysušuje pokožku

Naše kůže je tvořena vrstvou tuku, která ji chrání, a tomu se říká hydrolipidický film. Ten se skládá z mazu a potu, jež pokožku chrání před nečistotami a mikroby a umožňuje jí zůstat pružnou a hydratovanou. Příliš časté mytí může tuto vrstvu narušit, a to především kvůli látkám, které obsahují sprchové gely a šampony. Ty totiž mohou být hodně agresivní a pokožka se s tím nedokáže vypořádat.

Fotografie: Pixabay

Stále se můžete mýt denně

Kdo se v žádném případě nechce vzdát každodenního umývaní, nemusí se vůbec bát, i pro něj totiž existuje řešení. Měli byste ale myslet na to, že dlouhé umývání pokožce škodí, takže mytí zkraťte na co nejkratší dobu. Obecně se doporučuje nepřekračovat 10 minut. Tento časový úsek bude na důkladné osprchování stačit.

Fotografie: Pexels

Další věcí je teplota vody. Příliš horká voda může také poškodit váš hydrolipidický film. Zkuste se tedy umývat vlažnou vodou, nebo dokonce můžete zvolit úplně studenou sprchu. Také se doporučuje vyhnout se agresivním a chemickým sprchovým gelům.

A jak je to s vlasy

V dnešní době existuje opravdu veliké množství různých šamponů. A vy se v tom pak máte vyznat a vybrat si, který je pro vaše vlasy nejlepší. Samozřejmě je nutné, abyste si vlasy myly pravidelně, ale pokud je budete mýt až příliš často, může to vaše vlasy vysušit a poškodit. Ideálně byste si vlasy měli mýt dvakrát týdně a používat přiměřené množství šamponu, tak svým vlasům neuškodíte. Samozřejmě nezapomínejte používat kondicionéry a masky, to je nutnost.

Fotografie: Unsplash

Nemyjte vlasy denně

Existuje několik způsobů, jak snížit četnost mytí vlasů. Jedním z nich je takový malý zázrak, kterému se říká suchý šampon. S ním byste ale také měli zacházet opatrně, protože když ho použijete moc, vaše vlasy nebudou vypadat dobře. Ale v dnešní době o suchém šamponu ví asi každý.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]