Toužíte po pestrých barvách a bohatém květenství nebo chcete podpořit růst domácí zeleniny, bylinek a ovoce? Pak se bez použití hnojiva zaručeně neobejdete. Nemusíte však hned kupovat ta chemická, hnojivo lze vyrobit i přírodní. A nabízí se hned několik možností. Můžete si vybrat, případně postupně vyzkoušet všechna a zjistit, co které rostlince více vyhovuje.
Aby se kytkám, bylinkám, ovoci i zelenině dobře dařilo, je potřeba dodat půdě živiny, jako je dusík, fosfor, draslík. Při použití přírodního hnojiva šetříte nejen své zdraví, ale i peníze. Přinášíme vám hned několik tipů.
Voda z těstovin, brambor, vajec
Když doma uvaříme brambory, těstoviny či vejce, většinou vodu slijeme. To je ale velká škoda. Protože právě tato voda obsahuje některé živiny, které podpoří rostlinky v růstu. Samozřejmě voda nesmí být solená. Jen ji nechte vystydnout, smíchejte s dešťovou nebo odstátou vodou a rostliny tímto zalijte.
Lák z nakládaných okurek
Někdo tento lák pije, protože je plný zdraví prospěšných bakterií, které prospívají trávení. Pokud lák z nakládaných okurek nestihnete vypít, smíchejte jej s odstátou nebo dešťovou vodou a použijte k zálivce rostlin.
Kvásek
Patříte také k těm, které ovlivnil nový modní trend kváskování? Pak je to určitě jen dobře, protože kvásek má mnoho zdravotních benefitů a chleba z něj je ten nejlepší. Kvásek však můžete také rozmíchat ve vodě, naředit zhruba 1 kávová lžička na 3 až 4 litry vody a tímto pak zalévat. Rostliny vám za takovou vitamínovou bombu poděkují.
Kávová sedlina
Sedlinu, která vám zůstane po přípravě kávy určitě nevyhazujte. Obsahuje stále dostatek minerálů a živin, které podpoří růst a zdraví rostlin. Stačí sedlinu nasušit, aby se lépe rozptylovala po záhonku či truhlíku. Svědčí kytkám, jak těm venkovním, tak pokojovým i ovoci a zelenině. Tento typ hnojení stačí použít 4x do roka u venkovních rostlin, u domácích stačí 2x ročně.
Čajové pytlíky
Použít můžete zelený nebo černý čaj. Ať už čaj v pytlíku nebo sypaný. Stačí pytlík či lžičku čajové směsi zahrabat do hlíny v blízkosti rostlin. Pro tento účel lze využít použité čajové pytlíky, ale i zcela nové, pokud máte čaje dostatek. Při zalévaní se navlhčí a uvolní do půdy minerály a další živiny.
Výluh z kopřiv
Připravíte si jej snadno tak, že použijete větší nádobu, sud či barel s dešťovou vodou. Do vody naházíte kopřivy a necháte přikryté dva týdny louhovat. Kapalina ztmavne, bude pěnit a nebude příliš vonět, ale rostlinám to velmi svědčí. Zalévejte tímto rostliny 2x týdně. Tento výluh poslouží i jako postřik proti mšicím.
Fotografie: Pixabay, Alamy