Dobrý zdravotní stav je predispozicí pro šťastný a dlouhý život. Proto o něj pečujte. Když na sobě zpozorujete nezvyklé příznaky, raději navštivte lékaře, který vyloučí vážné onemocnění. Nyní vám řekneme, jaké změny je vhodné sledovat.
Příznaky, které není radno podceňovat
Zaměřte se na následující netypické projevy:
- Uzlíky pod kůží: nahmatali jste si různě na těle prapodivné uzlíky nebo boule? Nemusíte hned panikařit, může se jednat pouze o tukové struktury. Vyloučit možnou vážnější příčinu by měl ale rozhodně váš ošetřující lékař.
- Kombinace kašle, rychlého pulzu a dušnosti: tyto projevy jsou více než ohrožující. Mohou značit například bakteriální pneumonii (zápal plic). Nutné je co nejdříve navštívit lékaře, který v případě prokázání nemoci nasadí antibiotika.
- Náhlé obtížné dýchání: dušnost nebo obtížné dýchání může značit srdeční obtíže. Varovný je taktéž tlak na hrudi a bušení srdce. V případě nevolnosti ihned volejte záchrannou službu. Může jít o infarkt či obdobné zdravotní komplikace ohrožující život.
- Zhoršené a dlouhavé hojení ran: odborníci také doporučují navštívit lékaře, pokud zaregistrujete zhoršené hojení ran. Nemusíte se hned děsit, je však nutné vyloučit vážná onemocnění.
- Abnormálně bolestivá menstruace: dámy by se měly zaměřit i na intenzitu menstruačního krvácení a jiné příznaky s ní související. Nesnesitelná bolest nemusí značit nic dobrého. Raději se poraďte se svým gynekologem.
- Změna zabarvení kůže: tento příznak je viditelný téměř ihned. Žlutý odstín zcela jasně značí potíže s játry. Tmavé skvrny na těle pak mohou znamenat onemocnění nadledvinek, ale ne vždy tomu tak je. Příčinou může být i hyperpigmentace nebo nízký krevní tlak. Přesnou diagnostiku provede lékař.
- Nadměrné vypadávání vlasů: učesali jste se a na hřebenu ulpělo více hřívy, než je normální? Pak byste též měli zpozornět. Může to být známka toho, že máte zvýšenou funkci štítné žlázy, nebo hormonální problémy.
Nepodceňujte prevenci, může vás ochránit před vážnými zdravotními potížemi
A jak se, pokud možno vyvarovat vážným onemocněním? Rozhodně tak, že budete klást důraz na preventivní prohlídky u svého lékaře. U toho praktického byste se měli zastavit na kontrolu alespoň jednou za dva roky. Zpravidla absolvujete měření krevního tlaku, poslech hrudníku, vyšetření břicha pohmatem a EKG. Také se lékař dotazuje na aktuální váhu a výšku. Za pomoci zdravotní sestry se kontroluje i zrak. Diabetikům je pak někdy provedený odběr kapilární krve z prstu k detekci hladiny krevního cukru.
Zapomínat byste ovšem neměli ani na pravidelné zubní kontroly (2x za rok) a ženy by měly absolvovat prohlídky u svého gynekologa (zpravidla jednou ročně). Po 45. roku života mají dámy kromě jiného nárok na proplacení mamografu, který zjistí stav prsů.
Zdroj: Healthline