Slinivka je životně důležitý orgán, který je uložený za žaludkem na levé straně v dutině břišní. Tento orgán je také známý pod latinským pojmem pankreas. Skládá se z hlavy, těla a ocasu. Hlava slinivky břišní je obklopena dvanáctníkem (duodenem). Pankreas taktéž produkuje řadu enzymů a šťáv, které přispívají k trávení tuků, bílkovin a sacharidů.
Jeho důležitou rolí je i produkce hormonu inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Pakliže je tato funkce narušena, může dojít k vzniku celé řady nemocí.
Onemocnění vznikající v důsledku narušené funkce slinivky břišní
Pokud slinivka nefunguje tak jak má, mohou vzniknout tato onemocnění:
- Diabetes mellitus: ten se dělí na diabetes 1. typu, který se rozvine u dětí (tělo neprodukuje dostatek inzulínu) a na diabetes 2. typu, jenž vzniká obvykle ve stáří u lidí s nadměrnou hmotností, či nezdravým životním stylem.
- Akutní pankreatitida: jedná se o zánětlivé onemocnění slinivky. Příčiny nejsou zcela objasněné. Vliv může mít například zvýšená konzumace alkoholu, či alkoholismus.
- Chronická pankreatitida: rozvine se v důsledku opakujících se zánětů slinivky břišní. Vliv na chronicitu mohou mít dědičné faktory, nebo například virové infekce. Obvykle vede až k vzniku cukrovky.
- Rakovina slinivky břišní: je velmi závažné onkologické onemocnění, které má nejčastěji fatální následky. Pankreas je totiž pro tělo životně důležitý.
Jaké jsou příznaky onemocnění slinivky břišní?
Mezi jakési všeobecné příznaky onemocnění slinivky patří:
- abnormální potřeba konzumace masa
- abnormální potřeba konzumace sladkého a mastného
- velká únava po vypití alkoholu
- po konzumaci sladkých a mastných jídel nevolnost a zažívací potíže
- po jídle přichází netypická únava, opocenost a nevolnost
- zvýšená citlivost na pachy
- bolesti zubů bez příčiny
- bolesti v oblasti lopatky, aniž by se stal úraz
Jak přecházet komplikacím se slinivkou břišní?
Abyste si zachovali zdravou funkci slinivky břišní, je vhodné ze stravy vyloučit cukry, čokoládu, bílé pečivo, med, bílou rýži, kukuřičné lupínky, alkohol.
Jak se léčí akutní pankreatitida?
Akutní pankreatitidu dělíme na lehkou a těžkou. Projevuje se především bolestmi v nadbřišku, které vystřelují do zad. Také dotyčný může pociťovat nevolnosti, nadýmání a možné je i zvracení. V některých případech dochází i k rozvoji žloutenky.
Primárně se nemoc diagnostikuje fyzikálním vyšetřením, krevními odběry, sonem, rentgenem břicha a hrudníku. Při léčbě se nasazují antibiotika, analgetika, a to obvykle intravenózně. K chirurgickému řešení se přistupuje ojediněle.
Jak se léčí chronická pankreatitida?
Lidé, kteří se potýkají s chronickou pankreatitidou mívají bolesti břicha trvalejšího charakteru. K rozvoji může přispět nadměrná a dlouhodobá konzumace alkoholu a nadužívání analgetik a kortikoidů.
Mezi projevy patří hubnutí, občas i žloutenka, výskyt cukrovky, nebo objemné stolice. K diagnostice se používá CT, MRI, sonografické vyšetření a krevní testy. Léčba je v první řadě zaměřená na dietní opatření, někdy se přistupuje ve vážnějších případech i k operaci.
Úvodní Fotografie: Freepik