Netypické odstíny moči, které upozorňují na zdravotní problémy, které trápí vaše tělo

Fotografie: Depositphotos

Barva moči se vyjasňuje s množstvím požité vody, ale může se lišit v závislosti na zdravotním stavu jednotlivce. Proto byste měli vědět, jakou barvu by měla mít.

Barva vaší moči může prozradit mnohem více, než si myslíte. Může být světle žlutá nebo červená, a to může identifikovat váš zdravotní stav. Je docela rozumné věnovat barvě moči dostatečnou pozornost, protože to může být opravdu důležité. Toto je pět nejčastějších barev moči a také jejich význam pro zdravotní stav. Více prozradila lékařka Avi Varma.

Světle žlutá barva

Moč se skládá převážně z vody a její přirozená barva je světle žlutá nebo dokonce úplně čirá. To znamená, že je vaše tělo dobře hydratované a trávicí systém funguje normálně. Tato barva prozrazuje, že břicho je zdravé a neobsahuje žádné patogenní látky. Pokud má vaše moč tuto barvu, je vaše tělo správně vyvážené.

Fotografie: Depositphotos

Tmavší žlutá barva

Když má vaše moč tmavší žlutou barvu, znamená to, že jsme měli těžké jídlo, které obsahovalo bílkoviny. Tento odstín může také odhalit přítomnost infekce močového měchýře nebo mírný nedostatek hydratace. Rozhodně to ale není nic alarmujícího nebo neobvyklého. Pomůže vám, když uhasíte vaši žízeň. Správná hydratace je nezbytná pro správné fungování vašeho metabolismu.

Oranžová barva

Pokud má vaše moč spíše oranžovou barvu, znamená to, že vaše tělo nutně potřebuje hydrataci. Hladina vody ve vašem těle klesla a vy se musíte okamžitě napít. Tato barva moči ale nepředstavuje žádné skutečné nebezpečí a ani to neznamená, že by se váš zdravotní stav nějak zhoršil. Zkrátka jen musíte zůstat hydratovaní.

Fotografie: Pexels

Kaštanová barva

Někdy mohou vaše ledviny vylučovat specifickou barvu moči během močení. Pokud je hnědá nebo tmavě hnědá, je možné, že jste konzumovali například rebarboru. V tom případě se této barvy moči nemusíte vůbec obávat. Pokud jste ale rebarboru nejedli, je na místě poradit se s odborníkem. Hnědá moč může být příznakem infekce ledvin nebo jater.

Fotografie: Depositphotos

Červená barva

Červená barva moči je pro zdravé tělo opravdu významná. Tato barva by vás měla varovat a měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Když má moč tuto barvu, je to hlavní známka toho, že váš trávicí systém je náchylný k poruchám. Pokud se v moči objeví stopy krve, může se jednat o hematurii. Toto onemocnění je obvykle mírné, ale také může signalizovat nějakou vnitřní infekci.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]