Závažné příznaky nedostatku vitamínu B12, na které si musí dát pozor především ženy ve věku 40-60let

Vitamín B12 hraje velmi důležitou roli v lidském těle. Jeho nedostatek proto může mít závažné dopady na vaše zdraví, a to zejména pokud vám je více než 40 let.

Vitamín B12 je velmi důležitá živina, která zastává v lidském těle především správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a je nezbytná pro udržení zdravého nervového systému. Její nedostatek proto může mít závažný dopad na vaše zdraví, a to zejména pokud jste žena po čtyřicítce. V případě, že se tedy potýkáte s níže uvedenými příznaky, rozhodně byste měli co nejdříve konzultovat se svým lékařem, zda je hladina tohoto vitamínu ve vašem těle dostatečně vysoká.

1) Závratě a ztráta koordinace

Míváte závratě, přestože se dobře stravujete a během noci dostatečně odpočíváte? Některé studie ukazují, že právě tento příznak může být důsledek nedostatku vitamínu B12 v těle. Spolu s ním se podle odborníků pacienti mohou potýkat také s pocitem neustálého zvonění v uších.

2) Dušnost

Jedním z možných fyziologických příznaků nedostatku vitamínu B12 jsou potíže s dýcháním, a to i při menší námaze. Tato důležitá živina totiž přispívá k tvorbě hemoglobinu, bílkoviny přenášející kyslík v krvi. V případě, že vaše tělo tuto funkci postrádá, může docházet ke snížení přísunu kyslíku do tkání, což vede k následné anémii, která způsobuje dušnost a také slabost. Pokud kromě těchto příznaků pociťujete také silné bušení srdce či bolest jazyka, co nejdříve navštivte praktického lékaře.

Fotografie: Pixabay

3) Problémy se zrakem

Dalším příznakem nedostatku vitamínu B12 je také rozmazané a vidění a neschopnost zcela zaostřovat předměty. Tyto problémy se mohou objevit především v případě, kdy neléčený nedostatek tohoto vitamínu ovlivní nervový systém a poškodí tak optický nerv. Ačkoliv je tento typ poruchy zraku alarmující, lze jej léčit pomocí doplňků stravy – je ovšem nutné, abyste jej co nejdříve konzultovali s odborníkem.

4) Problémy s pamětí

Pokud jste v poslední době začali více zapomínat, a to i při vašich běžných každodenních činnostech, raději si zajděte udělat krevní testy. Závažný nedostatek vitamínu B12 může totiž vést k nevysvětlitelným ztrátám paměti, které mohou mít závažné důsledky na váš život – a to nejen ze zdravotního hlediska. Naštěstí se tento problém dá řešit okamžitým doplněním této živiny pomocí doplňků stravy.

5) Deprese a změny chování

Je normální, že nedostatek některých životně důležitých vitamínů vede k depresím a výkyvům nálad, a vitamin B12 není výjimkou. Jeho nedostatek má totiž silný vliv na produkci serotoninu, hormonu, který pomáhá regulovat náladu. Pokud vás tyto problémy v poslední době čím dál více trápí, rozhodně je konzultujte se svým praktickým lékařem.

6) Máte bledou pleť

Všimli jste si, že je vaše pleť bledší? Na vině může být opět nedostatek vitamínu B12. To především proto, že v případě tohoto problému jsou červené krvinky náchylnější k poškození a snadněji dochází k jejich zániku. V důsledku pak dochází ke zvýšené hladině bilirubinu v těle, tedy barviva zodpovědného za bledý vzhled kůže.

7) Silná únava

Únava patří mezi nejčasnější příznaky nedostatku vitamínu B12. Lidské tělo totiž potřebuje tuto živinu k tvorbě červených krvinek, které přenášejí kyslík. A pokud nemáte dostatek kyslíku, cítíte se v důsledku unavení za jakýchkoliv okolností.