Pro bezpečné nabíjení mobilního telefonu je nutné dodržovat pravidla. Hasiči popsali, na co si hlavně dát pozor

Fotografie: Freepik

V době, kdy se mobily staly téměř nepostradatelným nástrojem každého z nás, máme tendenci mít je neustále po ruce bez ohledu na denní dobu.

Mnoho lidí má svůj mobilní telefon blízko sebe i během spánku. Mnohdy ho mají dokonce přímo na posteli, pod polštářem či na nočním stolku. Toto zdánlivě neškodné chování může být nebezpečné, pokud se telefon nabíjí, protože když si elektronické zařízení dobíjíme celý den nebo celou noc, jeho baterie se rychle přehřívá a jakýkoli hořlavý povrch nebo předmět, se kterým přijde do styku, se může vznítit a způsobit požár.

Jak se vyhnout požáru způsobenému nabíjejícím se mobilním telefonem

V souvislosti s mnoha případy, kdy se od mobilních telefonů a nabíječek rozšířily požáry, americká policie a hasiči nedávno na sociálních sítích zveřejnili sérii zpráv, v nichž varují, aby lidé nespali s mobilním telefonem v posteli. Upozorňují, že tato zařízení již byla zdrojem tisíců domácích požárů. Abyste se vyhnuli nebezpečí a poškození mobilního telefonu a předešli riziku přehřátí baterie, měli byste nyní udělat následujících 6 věcí:

Fotografie: Pixabay

Nenechávejte zařízení v blízkosti hořlavých materiálů

Pokud si nabíjíte mobilní telefon, vyvarujte se toho, aby byl na dosah hořlavých povrchů nebo předmětů, jako jsou koberce, podlahy, židle nebo postele. Hrozí totiž velké nebezpečí požáru, který se v důsledku těchto materiálů bude velmi rychle šířit.

Používejte nejlépe kabely a nabíječky dodané dodavatelem vašeho zařízení

Aby nedošlo k tragédii, důrazně nedoporučujeme používat nevyhovující, padělanou nebo vadnou baterii, stejně jako nekvalitní, poškozenou nebo nevhodnou nabíječku pro váš telefon. Například kabely a nabíječky pro iPhony, které nejsou originální, nemají zabudovanou ochranu proti přebíjení, a tedy proti riziku přehřátí, nebo dokonce výbuchu, jako mají originální nabíječky.

Fotografie: Pixabay

Nenechávejte telefon nabíjet, když je baterie na 100 %

Tuto chybu dělá mnoho lidí, kteří nechávají telefon nebo tablet nabíjet přes noc, protože kromě rizika přehřátí může přebíjení baterii dlouhodobě poškodit. Chcete-li mít klidné spaní, doporučujeme vždy zařízení od nabíječky odpojit. Kromě toho, že můžete předejít nechtěné havárii, můžete si zásadně prodloužit životnost baterie i celého přístroje.

Nenechte baterii zcela vybít

Nadměrné i nedostatečné nabíjení má škodlivý vliv na baterie, které jsou navrženy tak, aby nejlépe fungovaly při nabití mezi 30 a 80 %. Proto je nejlepší nabíjet telefon nebo elektronické zařízení v určitých intervalech během dne. A pokud jste venku, můžete zvážit použití externí záložní baterie – powerbanky.

Fotografie: Freepik

Nepoužívejte telefon během nabíjení

Všichni to známe. Mobilní telefon je vybitý a my máme pocit, že musíme být pořád online, i v době, kdy je na nabíječce. Ubezpečujeme vás, že vše počká. Dnes se již telefony nabíjí rychle, takže čas, po který se mobilní telefon bude nabíjet, věnujte raději sobě nebo rodině. Během doby, kdy se mobilní telefon nabíjí, je rozhodně lepší ho nepoužívat. Předejdete tak riziku přehřátí a zabráníte možnému poškození jeho součástí.

Nenabíjejte telefon na slunci nebo v blízkosti topení

Teplo je hlavní příčinou poškození baterií a dalších elektronických součástek. Proto například výrobci společnosti Apple uvádí, že nejvhodnější teplota pro správnou funkci iPhonu je mezi 15 a 22 °C. Nikdy proto nenechávejte telefon v blízkosti topení nebo na přímém slunečním světle, ať už se nabíjí, nebo ne.

Zdroj: London Fire Brigade, Fire Guard Services

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]