Pes naklání hlavu, když na něj člověk promluví: Gesto je zapříčiněno reakcí na oblíbené slovo a známý hlas

Fotografie: Writ Keeper / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kdokoli se setkal se psem, nejspíš si všiml, že tato zvířata naklání hlavu. Za půvabným posunkem ovšem vězí hned několik možných důvodů, které nás běžně nenapadnou.

Projevuje se to především v momentech, kdy se psem nějak interagujete, když na něj mluvíte či když s ním navážete oční kontakt. Tato praxe je u nich neuvěřitelně běžná, dělají to za velmi specifickým účelem. Jde totiž o inteligentní zvířata s vlastnostmi podle jejich charakterů i pozornosti plynoucí od majitelů. A právě náklon hlavy je jedním z nejběžnějších gest, která se po vašem kontaktu se psem mohou objevit. Konkrétně jemný náklon na jednu stranu.

Chování, které má dva důvody

Mnoho expertů na zvířata se už pokusilo odhalit důvod tohoto chování. Byl proveden i výzkum pod názvem Předběžná analýza aktu naklánění hlavy u psů. Vyšel v Animal Cognition a odhalil, čím je právě toto velmi specifické chování nejlepšího přítele člověka způsobeno. Konkrétně byl proveden experiment na 40 psech různých plemen a historie. Z nich bylo 33 domácí mazlíčci trénovaní po dobu celkem 3 měsíců.

Naučili se proto spojit konkrétní slova s některými předměty. Zbývajících 7 psů nebylo předem nijak připraveno. Experimentů se tak účastnili svým zcela přirozeným způsobem. Vědci pak testovali intuitivní schopnost zvířete a jejich naslouchání. Pečlivě přitom sledovali, jestli zvíře při této interakci pohupuje hlavou. Jakmile majitelé psů vyslovili jedno ze slov užívaných během předchozího výcviku, byl měřen náklon hlavy konkrétního psa.

Známá tvář a slova, problém uší

Test jasně ukázal, že psi s předchozím výcvikem reagovali výrazně zřetelnějším náklonem hlavy. Co z toho vyplynulo? Chování zvířete nesouvisí s postavením jejich majitele či s novostí slova, protože už tento pojem dobře znali. Experiment ukázal, že probíhá reakce na známý hlas. Posílení náklonu pak přichází tehdy, když navíc známý hlas pronese známé slovo, tedy setkají se dvě důvěrně známé okolnosti.

pes dává pac
Fotografie: Pixabay

Když si tedy všimnete, že váš pes takto naklání hlavu, vězte, že vás rád poslouchá. Jde o automatickou reakci na rozeznání slov, která jste nejspíš použili už někdy v minulosti. Další důvod je ryze praktický a týká se zraku. Některým plemenům psů uši zakrývají výhled. Nakloní proto hlavu na stranu, aby vás jako zdroj hlasu a známou tvář viděli zkrátka lépe. Na půvabu pohybu, případně doprovodných zvucích to nic nemění. A má to i svůj důvod.

Zdroj: Virali

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]