Plemena psů podle inteligence: Přehled těch která patří mezi ta nejchytřejší

Fotografie: Getty Images

U každého psa platí, že je to nejlepší přítel člověka, ale ne každý psí kamarád je také stejně učenlivý, inteligentní a pracovitý. Jsou plemena, která se prostě ráda povalují na gauči, cpou se pamlsky a pokud je chcete naučit „dát pac“, je to většinou práce na celý jejich život.

Oproti tomu ale existují psi, kteří milují výcvik, hry, nové kousky a jejich chytrost často překvapí i samotné majitele. Která plemena jsou ta nejinteligentnější?

Border kolie

Tohoto psa asi znáte všichni – hbitý, bystrý a velmi přátelský pes je stále oblíbenější. Původně pastýřský pes je dnes pro svou inteligenci využíván k mnoha pomáhajícím činnostem, ale můžete jej vycvičit i pro různé jiné aktivity jako je třeba tanec nebo agility.

Pozor ale, kolie jsou velmi aktivní a nesnáší nudu a samotu. Tento pejsek vyžaduje mnoho pozornosti a času a nehodí se pro ty, kdo tráví celé dny v práci.

Fotografie: Getty Images

Pudl

Dříve byl tento pes poměrně populární, dnes už jej na ulici tak často nepotkáte. Stále ale platí, že patří k nejchytřejším plemenům vůbec. Je srst je navíc hypoalergenní, takže se hodí třeba i k malým dětem nebo lidem, kterým jiná zvířata nedělají dobře. Jelikož jsou menší, zvládají i pobyt v bytě, ale stále je nutné věnovat jim dost času a vymýšlet pro ně aktivity, aby se nenudili.

Fotografie: Getty Images

Německý ovčák

Když se řekne policejní pes, každý si asi vybaví toto plemeno. Možná je to i kvůli seriálu Komisař Rex, kde právě německý ovčák sehrál titulní roli, ale pravdou je, že tito psi jsou velmi poslušní, disciplinovaní a kombinuje se v nich síla, pracovitost i velká inteligence. Ovčáka je nutné dobře vycvičit, takže se nehodí pro nezkušené majitele.

Fotografie: Getty Images

Zlatý retrívr

Patří snad k nejoblíbenějším rodinným plemenům. Vyniká svou mírumilovností, takže je skvělým společníkem i pro děti. Často si tento pes nechá líbit i to, co už by se jinému plemenu nezamlouvalo. Je využíván i jako asistenční pes, a to právě pro svou přátelskou povahu, trpělivost a bystrost, se kterou se snadno naučí potřebné povely.

Fotografie: Getty Images

Dobrman

Tento pes nemá nejlepší pověst, snad kvůli svému vzhledu, který dává tušit ostražitého psa, který se ničeho nezalekne. Je pravdou, že dobrmani skvěle fungují jako hlídací psi, kteří nenechají projít nikoho nezvaného, ale není to tak, že by byli přirozeně agresivní. Vše záleží na výcviku a dobrmana můžete snadno vycvičit i k tomu, aby byl skvělým kamarádem pro děti.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]