Koupelna často představuje jakousi oázou klidu v našem bytě či domě. Ráno se v ní připravujeme na celý den, který večer v koupelně zakončíme. Všichni tak toužíme po tom, aby naše koupelna byla čistým a příjemným místem pro relaxaci a znovunabytí energie.
To ale není tak snadné, neboť koupelna je zároveň místem, které je velmi náchylné ke znečištění, je neustále vystavena vlhkosti i mnoha nejrůznějším bakteriím, a stává se tak mnohdy rájem pro vznik vodního kamene, usazenin i plísně. Existuje samozřejmě velké množství čisticích prostředků, které si můžete opatřit a s jejich pomocí vaší koupelně navrátit její čistotu a lesk.
Proč ale utrácet, když se na čistění dají použít prostředky, které máte již doma. Podívejte se na několik jednoduchých tipů, jak snadno a jednoduše vyčistit vaši vanu tak, aby opět zářila novotou a vy se mohli těšit z každé koupele.
Druhy nečistot
Nejprve se obecně podíváme na druhy usazenin a nečistot, se kterými se můžeme na povrchu vany setkat. Jedním z typických problémů jsou usazeniny, které vznikají kombinací mýdla, sprchového gelu, šamponu či dalších produktů s epidermálními částicemi naší kůže. Výsledkem je, že se ve vaně vytvoří silná vrstva sedimentu.
Dalším problémem zejména smaltových van je jejich zažloutlý povrch. Žluté skvrny na bílém povrchu jsou způsobeny rzí, která se do vany po malých částečkách, kterých si často ani nevšimneme, dostává z rezavých trubek. Časem je ale jejich výsledkem nevzhledný zažloutlý povrch vany.
Pokud vidíte na povrchu vany bílé pruhy, jedná se o usazeniny vápenatých solí, často opět kombinované také s mýdlem a dalšími produkty. Tyto bílé skvrny najdeme často nejen na vaně, ale také na dlaždicích či bateriích, zejména pokud máme doma tvrdou vodu.
Smaltovaná vana
K nejčastějším materiálům, ze kterých se vana vyrábí, patří smalt. Na tyto typy van jsou k čistění vhodné kyselé roztoky. Nejúčinnější je čistění pomocí horké vody a octa. Naneste ocet na povrch vany a nechte patnáct minut působit. Poté jen opláchněte teplou vodou a vaše vana bude zářit čistotou. Naopak smalt nikdy nečistěte škrabkou nebo abrazivním přípravkem, protože byste ho mohli poměrně lehce poškrábat.
Litinová vana
Dalším materiálem, ze kterého se vyrábějí vany, je litina. Na její čistění se doporučuje používat například jedlou sodu, bělidlo či chlór, opět je stačí nanést na povrch vany a po patnácti minutách opláchnout teplou vodou.
I u litinové vany se nedoporučují silně abrazivní čistidla. Jiným řešením je posypat vlhký povrch litinové vany kyselinou citronovou, hadříkem rozetřít a nechat působit po dobu dvaceti pěti minut. Následně stačí opět jen spláchnout teplou vodu pryč.
Akrylová vana
Opatrnost před případným poškrábáním je na místě také u akrylové vany. Zaručeně a bezpečně ji opět vyčistíte použitím octa, do kterého můžete pro větší účinnost přidat také malé množství soli. Chybu neuděláte ani tehdy, pokud se rozhodnete použít kyselinu citronovou.
Fotografie: Pinterest