Prohledejte peněženky. Možná jste si z dovolené přivezli poklad za statisíce a nevíte o tom

euro mince
Fotografie: Freepik

Sběratelé mincí vždy oceňují především jejich unikátnost nebo stáří. Na hodnotné mince tak můžete narazit i v oběhu, a možná je dokonce máte ve své peněžence.

Pokud jste se vrátili z dovolené nebo máte ještě nějaké ty drobné schované z předešlých let, zkuste si je pořádně prohlédnout. V oběhu je stále jeden velmi cenný italský eurocent, který vznikl kvůli špatné ražbě. Jeho hodnota se šplhá přes sto tisíc korun – a to už stojí za vysypání peněženky. Jak tuto vzácnou minci poznáte?

Chybné ražby sběratelé milují

Žádaný eurocent vznikl díky ražební chybě a v oběhu je od roku 2002. Celkem se těchto velmi netradičních eurocentů vyrazilo necelých 7 000 kusů a to z něj dělá poměrně vzácnou záležitost, kterou by chtěl mít ve své sbírce každý vášnivý numismatik. Tomu odpovídá i cena, jež se pohybuje kolem 6 600 eur, tedy přibližně 160 000 korun.

Čím je tato mince unikátní?

Je to takový hybrid mezi 1centovou a 2centovou mincí. Hodnotu má jeden cent, ale byl vyražen do kovu určeného pro 2centové mince. Je tedy větší než obvyklý eurocent. Jedná se o cent s italským motivem. Zatímco na jednocentové minci je tradičně vyobrazen hrad Castel del Monte, v tomto případě je na rubu mince vyražena turínská dominanta Mole Anonelliana, která se obvykle razí právě na mince dvoucentové.

Možná nosíte v kapse 2 miliony Kč a nevíte o tom. Tato drobná mince dosahuje rekordní hodnoty

Hledejte tedy v peněžence minci, která má jednocentovou hodnotu, ale její velikost odpovídá větší 2centové minci. Z rubové strany pak hledejte motiv zmíněné budovy Mole Anonelliana a rok ražby 2002. Vyvolávací cena se pohybuje kolem 2 500 – 3 000 eur (asi 60 000 – 72 000 korun), ale podle sběratelů si můžete přijít i na vyšší částku. Jako se to povedlo dražiteli, který za ni v aukci v roce 2013 obdržel zmíněných 160 000 korun.

Vzácných typů euromincí je v oběhu mnohem více

Prohlédnout si můžete i jiné mince. V oběhu ještě stále je i německá „dvoueurovka“ z roku 2008. Tehdy jich vzniklo asi 30 000 kusů, a tak je, na rozdíl od italského eurocentu, větší šance, že ji najdete. Je zde vyraženo 15 zemí Evropy, a to bez hranic. Její hodnota se sice pohybuje pouze v řádu stokorun, ale pořád převyšuje svoji nominální hodnotu.

Raritních euromincí s chyboražbou je v oběhu více a některé na sběratelském trhu dosahují opravdu velmi vysokých částek, šplhajících i přes 300 000 Kč. Avšak pravděpodobnost, že by některá z nich skončila právě ve vaší peněžence, je u těchto super vzácných kousků opravdu velmi malá. Rozhodně se ale podívejte do své prázdninové peněženky a na dovolené nezapomeňte dvakrát otočit každý eurocent, než s ním zaplatíte.

Zdroj: Virali

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*