Hustá krev může být opravdovým problémem a proč vlastně? Je totiž životodárnou tělesnou tekutinou, která transportuje kyslík do celého těla. Pakliže není dostatečně zředěna, může docházet k mnoha zdravotním neduhům. Nejčastěji tak dochází k vzniku křečových žil, krevních sraženin a vysokému krevnímu tlaku.
Jaké příznaky mohou značit zvýšenou hustotu krve?
Bolestivé nebo oteklé nohy
Krevní sraženiny se obvykle hromadí v dolních končetinách. Proto pokud trpíte častými bolestmi a otoky, buďte obezřetní a raději navštivte svého ošetřujícího lékaře.
Zimomřivost
Hustá krev se také hůře transportuje do menších kapilár v periferii. Proto můžete bojovat častěji než obvykle se studenýma rukama a nohama. Zpozorněte však v případě, že se určité části prokrvují a některé nikoliv.
Abnormální únava a vyčerpanost
Jedním z častých znaků příliš zhuštěné krve bývá značná ospalost. Kardiovaskulární systém totiž pracuje s větší zátěží.
Nepravidelné dýchání
Tvorba krevních sraženin v husté krvi může způsobit i zhoršené dýchání a dušnost. I tento příznak je nebezpečný, proto raději navštivte doktora.
Bolesti na hrudi a při pohybu
Pociťujete snad svíravý pocit na hrudníku? Ihned se objednejte u ošetřujícího lékaře, nebo v případě akutních potíží přivolejte záchrannou službu. Může jít opět o vznik krevní sraženiny. To samé platí i při bolestech při kýchání a pohybu (např. ohýbání).
Kašel
Náhlý kašel bez zjevné příčiny může být projevem husté krve.
Křeče
Nepříjemné svírání svalů kdekoliv na těle může způsobovat nejen nedostatek minerálů, ale i příliš hustá krev.
Další příznaky, které značí hustou krev
Mezi jiné projevy zhuštěné krve můžeme zařadit i závratě, arytmie, nebo třeba horečky. Vždy je nutné při potížích podstoupit vyšetření u lékaře. Ten vaši krev po odběru zpravidla podrobí důkladným testům. Zejména pak na srážlivost.