Pokud se vám nedaří mít velké výnosy při sklizni zeleniny, zjistěte si více informací o kvalitních podmínkách pro její pěstování.
Zeleninu si mnoho lidí pěstuje na zahradě. Je to z toho důvodu, že ta kupovaná jim příliš nechutná, připadá jim bez chuti a navíc předražená. Občas se může stát, že jsou výnosy zeleniny opravdu malé i přesto, že rostliny mají hodně květů, ale následně malé nebo žádné plody. Žádného zahradníka nepotěší, když se stará o rostliny, které poté neplodí.
Pěstování rajčat, paprik a okurek
Tyto rostliny mohou mít hodně květů, ale může nastat situace, že sklizeň bude malá. Rajčata, okurky a papriky patří mezi oblíbené potraviny, které si mnoho lidí pěstuje na zahrádce nebo ve skleníku. Někdy se stane, že i z pečlivého pěstování nevzejde žádná úroda. Tato situace může být následkem nepříznivého počasí nebo zanedbání správné péče.
Zmíněné druhy pochází z teplého podnebí a jejich pěstování není příliš náročné. Abyste byli s jejich pěstováním úspěšní, měli byste dodržovat určité podmínky. I přesto, že Česká republika leží v mírném podnebném pásmu, lze zde tyto druhy zeleniny pěstovat. Rajčata a papriky jsou složitější na pěstování, a proto byste jim měli věnovat zvýšenou péči.
Teplota a vlhkost jsou důležité faktory pro rajčata a papriky
Mezi velice časté příčiny, proč rostliny neplodí, patří špatné podmínky pro pěstování. Poté dochází k nedostatečnému opylení květů. Rajčata a papriky patří mezi samosprašné rostliny (samoopylení). Aby mohl pyl opylit pestík, musí dozrát, a následně se k němu pyl dostane například pohybem květu. Tato situace nenastane, když jsou ve skleníku vyšší teploty (nad 30 °C) a suchý vzduch (méně než 50 %). V tomto případě pyl vyschne a květy se neopylují.
V momentě, kdy je vzduch při pěstování chladný (pod 15 °C) a vlhký (nad 70 °C), neuschnou a nenashromáždí se jich dostatečné množství, aby dosáhly stigmatu. Malé opylení způsobuje velký rozdíl teplot mezi dnem a nocí nebo nedostatečný pohyb vzduchu. Pokud si chcete vytvořit ideální podmínky pro pěstování, pořiďte si skleník.
Naučte se pracovat se skleníkem
Jestliže nechcete neustále řešit neúrodné rostliny, pokuste se je pěstovat ve skleníku a zajistit jim správné podmínky. Ve skleníku vytvořte stín. Při vysokých teplotách skleník vyvětrejte. Naopak při chladné noci ho vždy zavřete. Při udržení správné teploty a vlhkosti pomůžete rostlinám ke snadnému dozrávání a pohybu pylu.
Nejčastější chyby při hnojení paprik a rajčat
Malé množství plodů od rajčat a papriky může být způsobeno i špatným hnojením. Ke správnému hnojení vždy používejte přírodní hnojiva, jako je biohumus nebo vícesložková hnojiva určená pro papriky a rajčata. Jestliže ke hnojení využíváte látku s vysokým obsahem dusíku, ale nízkým obsahem draslíku a fosforu, podporujete růst listů, ale ne velkou úrodu.
Vyvarujte se suchu a houbovým chorobám (hlavně u rajčat), které mohou zapříčinit nízké výnosy. Rajčata a papriky potřebují hlavně hodně vody. Tyto rostliny pravidelně a pořádně zalévejte. Případně je řádně chraňte proti chorobám ekologickými přípravky (kvasinky nebo jiné přípravky na ochranu rostlin). Pokud budete odstraňovat nepotřebné zelené části keřů (spodní listy, dvojité vrcholky, postranní výhonky), zlepšíte výnos paprik a rajčat.
Potíže, které mohou nastat při pěstování okurek
V případě, že máte problémy s výnosy okurek, příčiny mohou být podobné jako u rajčat a paprik, ale s menším rozdílem. Keř od okurky dokáže vytvářet samčí i samičí květy. Samčí květy se tvoří převážně na dlouhých, silných výhonech a samičí květy na krátkých výhonech. Okurky se ve větším počtu případů dobře opylují, ale dozrávání plodů komplikují nepříznivé podmínky.
Mezi nepříznivé podmínky pro okurky patří nedostatek živin. Okurky mají schopnost velice dobře přijímat živiny z půdy. Silnější a delší výhony se samčími květy a menší počet samičích květů způsobuje hnojení s vyšší koncentrací dusíku. Používejte raději lepší hnojivo pro okurky a zkracujte jejich dlouhé a silné výhony (podpoříte tvorbu krátkých výhonů). Pravidelně rostliny zalévejte, jelikož okurky potřebují hodně vody a sucho jim nesvědčí.
Problémy s malou úrodou mohou nastat i u jiných rostlin. Příkladem lze uvést jahody a maliny. Na opylování rostlin mají vliv i včely nebo jiní opylovači. Další nepříznivou podmínkou při pěstování je špatné počasí v době kvetení rostlin.
Zdroj: GardeningKnowHow