Tuto chybu dělá na silnicích 99 % českých řidičů. Tomuto záhadnému značení téměř nikdo nerozumí

Fotografie: ŠJů / Creative Commons / Attribution 4.0

Na mnoha křižovatkách vybavených světelnou signalizací se řidiči mohou setkat s doplňkovou zelenou šipkou, která jim umožňuje odbočit vpravo, příp. pokračovat přímo.

Přestože je zelená šipka určena k usnadnění průjezdu, mnozí řidiči nerozumí její funkci a nevědomky se tak vystavují riziku nehody. Řidiči se v každodenním provozu často setkávají se zelenou šipkou, zvláště v hustě osídlených městských oblastech. Tato signalizace jim poskytuje možnost kratšího čekání na semaforech.

Jedná se o novou neobvyklost, přesto pomáhá

Nejčastěji se vedle červeného světla s nápisem „Stůj!“ objevuje šipka směřující vpravo. V některých případech se na menších křižovatkách může objevit i šipka směřující rovně. Oba tyto signály fungují podle stejného zákonného principu, který je definován v dopravních předpisech, jak uvádí web CNN.

Zákon stanoví, že šipka svítící současně s červeným nebo žlutým světlem umožňuje řidičům pokračovat pouze ve směru ukazovaném šipkou. Většina řidičů je s touto základní funkcí šipky seznámena, ale často si nejsou vědomi dalších podmínek, které pravidlo doplňují. Na ty upozorňuje i web Garáž. Vozidlo, které odbočuje na zelenou šipku, musí dát přednost všem ostatním vozidlům a zároveň zajistit, aby svým manévrem neohrozilo chodce.

Řidič zastavil autobus a mezi cestujícími vznikl chaos. Když si všimli, co dělá, ihned ho začali natáčet

Pravidlo je doplněno o mnoho dalších proměnných

Tato situace je podobná pravidlu odbočování vpravo na červenou v USA, kde řidič odbočující musí dát přednost vozidlům jedoucím z protějšího směru. V praxi sice bývá málo pravděpodobné, že by se při aktivní zelené šipce na semaforech objevila vozidla jedoucí zleva, ale pokud k tomu dojde a situace vyústí v nehodu, viníkem bude řidič, který odbočoval.

Semafor
Fotografie: Pexels

Toto pravidlo může být často přehlédnuto, což může mít vážné důsledky, zejména pro žáky autoškol během závěrečných zkoušek. Pokud nezjistí, zda zleva nepřijíždí žádné vozidlo, může komisař okamžitě ukončit praktickou část zkoušky. Nejedná se ale o jedinou informaci ze světa řidičů, o které jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali. Nedávno jsme zveřejnili test s auty na křižovatce bez značení, který pokud nevyřešíte, bylo by dobré zvážit vrácení řidičského průkazu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*