Velké varování pro všechny české turisty: Okamžitě utečte z moře, pokud uvidíte tyto čtvercové vlny

moře Benátky
Fotografie: Pixabay

Dnes je více než kdy jindy velmi snadné stát se obětí nějaké obrazové montáže, případně sestříhaného videa. Internet nabízí mnoho falešných obrázků, které jsou čistou fikcí.

Stejně tak však mohou nastat i zcela opačné případy. Tedy něco, co se zdá nadmíru podivné, avšak opravdu to vychází ze světa kolem nás. Jedním z takových fenoménů jsou třeba na první pohled zvláštní čtvercové vlny. Ty se přitom dají celkem pravidelně zachytit na břehu francouzského Ile de Ré. Právě jejich výskyt je důvodem, proč se jedná o celkem oblíbenou turistickou destinaci.

Realita překonává představivost

Pohled na tyto zvláštní vlny je totiž pro mnohé vzpomínkou na celý život. V určitém momentu se tu vlnění moře zformuje do sítě. Hladina tak připomíná gigantickou šachovnici, jen bez barevného odlišení. Zní to fantasticky a je to opravdu tak – vlny vypadají jako čtverce. A pro případné skeptiky existuje i jasně formulované vědecké vysvětlení. Experti tento jev popisují jako tzv. křížení vln. V čem to tedy spočívá?

Jde o následek větrů, které se nad hladinou protínají v pravých úhlech. Právě z toho důvodu je možné vidět čtverce i na hladině. Je nicméně na místě být u nich velmi obezřetný, čtvercové vlny totiž současně znamenají i nezanedbatelné riziko. Při plavbě lodí se výrazně zvyšuje riziko jejího převrácení. Vlny jdou totiž z opačných směrů, což tak komplikuje možnost samotného řízení plavidla. Stejně tak je na místě se okamžitě dostat z vody na břeh.

🔥 This is a rare phenomenon, called ‘cross waves’
by u/crinnoire in NatureIsFuckingLit

Riziko pro plavce i ostatní

Při těchto nebo podobných vodních anomáliích totiž vznikají proudy, které při určité vzdálenosti od břehu velmi komplikují možnost se z vody dostat. A neplatí to jen pro rekreační plavce, ale i pro skutečně výkonné sportovce. Ačkoli vydrží více námahy, proudění moře je nepustí ven a za nějakou dobu je zkrátka „udolá“. Většina turistů se tak vlnami kochá z majáku nebo jiné vyhlídky, aniž by jim hrozilo jakékoli nebezpečí.

Riziko totiž hrozí i tehdy, pokud jsou tyto vlny jen mírné. Fungují stejně jako přílivové vlny, kdy bojujete jen s jednou silnou vlnou. V tomto případě jsou proti vám ale hned dvě, které jdou navíc ze dvou směrů. Právě hranici čtverce je tak velmi obtížné překročit. Schopnost zvládnout to se tak nedoporučuje zkoušet ani velmi zdatným sportovcům nebo surfařům. Často je doprovází i silné vlnobití dosahující výšky až 3 metrů. I hodně lodí už takto ztroskotalo.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*