Vědcům nahání hrůzu nově šířící se neznámá nemoc. Nakažení lidé umírají 48 hodin po rozpoznání příznaků

Fotografie: Freepik

Už od konce ledna se na severozápadě Konga šíří zatím neznámá nemoc. Nakažení pacienti na ni rychle umírají.

Světová zdravotnická organizace se intenzivně zabývá novou nemocí, která se vyskytla v africkém Kongu. Příznaky jsou podobné hemoragické horečce, ovšem ebola a další známé viry, které ji vyvolávají, se u nakažených neprokázaly. Do poloviny února na ni zemřelo 53 lidí. V prvním ohnisku se předpokládá, že se nákaza začala šířit po konzumaci netopýra.

Horečka, zvracení a smrt do 48 hodin

Nová neznámá nemoc se začala šířit v oblasti severozápadního Konga. První případy se objevily už 21. ledna ve městě Boloko, kde na ni zemřely tři děti. Ty měly podle všeho sníst netopýra. Neznámá nákaza je zabila do 48 hodin po propuknutí prvních příznaků. Další ohnisko se pak objevilo 9. února ve městě Bomate. I tady začali nakažení lidé velmi rychle umírat.

„Interval mezi nástupem příznaků, mezi které patří horečka, zvracení a vnitřní krvácení, a smrtí byl ve většině případů 48 hodin a to je skutečně znepokojivé,“ řekl podle deníku Time Serge Ngalebato, lékař a ředitel nemocnice Bikoro, která slouží také jako regionální monitorovací centrum. Příznaky onemocnění jsou velmi podobné hemoragické (krvácivé) horečce, kterou způsobují obávané viry ebola a Marburg. Laboratorní testy však zatím u všech testovaných vzorků přítomnost známých virů vyloučily.

Nový nebezpečný virus se nekontrolovatelně rychle šíří po Evropě. Odborníci varují před příštími týdny

Nemoc má velmi vysokou smrtnost

Záhadnou nemocí se do poloviny února mělo nakazit 419 lidí, z nichž 53 zemřelo. Odhadovaná smrtnost onemocnění je tak prozatím 12,49 procenta. To je sice mnohem méně než v případě nejsmrtelnějšího zairského typu eboly, kde je smrtnost až 90 %, přesto je i tato smrtnost mimořádně vysoká a rozhodně nenechává lékaře a další odborníky v klidu. Podle serveru Healthline mohou časné příznaky hemoragické horečky napodobovat jiné nemoci, jako je chřipka, malárie nebo břišní tyfus.

zdravotník
Fotografie: Freepik

Už v loňském roce zabíjela nemoc podobná chřipce v jiné části Konga. U tohoto ohniska se však pravděpodobně jednalo právě o malárii. Virů způsobujících hemoragickou horečku existuje celá řada a každý má jinou smrtnost. Původní nákaza pochází zpravidla od divokého zvířete, poté se už může přenášet tělními tekutinami nakaženého. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o závadných masových výrobcích z Lidlu. Pokud je máte doma, rozhodně je nejezte.

Zdroj: Time, Healthline, TN

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*