Nový nebezpečný virus se nekontrolovatelně rychle šíří po Evropě. Odborníci varují před příštími týdny

Fotografie: Freepik

Průjem, zvracení, bolesti břicha, to jsou příznaky nákazy norovirem. Po Německu s ním nyní bojuje Velká Británie. Podívejte se, jak se nenakazit.

Nebezpečný virus způsobující průjem a zvracení se šíří Evropou. Podle TN se už v dubnu objevil nezvykle vysoký počet případů v Německu. Nyní má potíže Velká Británie a obyvatelé byli vyzvání k přísnému dodržování hygienických pravidel. Ačkoliv většina lidí se do několika dní plně zotaví, u malých dětí, starších a oslabených osob může přejít v komplikace vedoucí k hospitalizaci.

Je nejčastější příčinou gastroenteritidy u nás

Deník Mirror informoval, že se norovirus ve Velké Británii šíří nezvykle vysokým tempem a počty případů jsou o 75 % vyšší, než je pro toto období obvyklé. Obyvatelé tak byli vyzváni, aby dodržovali přísná hygienická opatření. Nákaza se často objevuje v ohniscích. Virus se šíří fekálně-orální cestou, buď kontaminovanou potravinou, povrchem, nebo osobním kontaktem. Studie také prokázaly, že se virus šíří vzduchem, a to zejména ze zvratků nakažené osoby.

Norovirus je společně s rotaviry nejčastější příčinou gastroenteritidy u nás. Projevuje se průjmem, zvracením a bolestí žaludku. Objevovat se však může i horečka nebo bolesti hlavy. První příznaky se obvykle dostaví 12 až 48 hodin po nákaze. Ve většině případu pak dojde k zotavení během jednoho až tří dnů. Komplikace se však mohou objevit zejména u malých dětí, starších osob a těch s oslabenou imunitou. Tou nejčastější je dehydratace, která si může vyžádat i hospitalizaci.

Úřady bijí na poplach před šířícím se virem. Jeho projevy téměř vždy končí smrtí

Virus má velmi vysokou infekčnost

Norovirus je přitom vysoce nakažlivý a často způsobuje epidemie. Na celém světě se ročně objeví asi 685 milionů případů, z nichž 200 000 onemocnění podlehne. Riziko nákazy lze významně snížit dodržováním hygienických opatření, zejména pokud se nakažená osoba nachází v jedné domácnosti. Důležitá je důsledná hygiena rukou a dezinfekce povrchů.

ženu bolí břicho
Fotografie: Freepik

S virem rovněž bojovali už v dubnu v Německu, kde se objevilo nebývalé množství nákaz. Ohnisko se objevilo na letním festivalu ve Stuttgartu, kde onemocnělo více než 300 lidí. Na SvětěKreativity se můžete podívat na léčivé schopnosti skořice, která pomáhá odstranit zažívací potíže, cukrovku, žaludeční vředy a účinná je rovněž v boji proti obezitě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*